Zisk firmy Foxconn kvůli převzetí Sharpu klesl o 8,6 procenta

Společnosti Foxconn Technology Group, známé také jako Hon Hai Precision Industry, klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 8,6 procenta na 34,6 miliardy tchajwanských dolarů (27 miliard Kč). Pokles zisku způsobila ztráta japonské firmy Sharp, kterou Foxconn nedávno koupil. Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě a hlavím výrobcem přístroju iPhone 7 firmy Apple.

Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali v průměru zisk jen 33,3 miliardy TWD. Tržby za červenec až září mírně stouply na 1,07 bilionu TWD (833 miliard Kč) z loňských 1,066 bilionu TWD. Hlavním zdrojem příjmů firmy jsou přístroje vyráběné pro firmu Apple, společnost však stále více expanduje také do jiných oblastí, od telekomunikační infrastruktury po robotiku a elektronickou komerci.

Foxconn dokončil akvizici firmy Sharp za 3,8 miliardy USD (94,5 miliardy Kč) v srpnu. Foxconn má zájem hlavně o výrobu plochých obrazovky a slíbil, že podpoří snahy Sharpu o masovou výrobu obrazovek OLED, tedy technologie, která se zdá slibnou pro přístroje nové generace s ohebnou obrazovkou. Apple podle listu The Wall Street Journal zvažuje, že by použil tuto technologii pro své přístroje v příštím roce.

Foxconn od roku 2000 působí i v Česku, kde má svoji základnu pro Evropu, Blízký východ a Afriku. Firma v ČR zaměstnává 5500 lidí. Má závody v Pardubicích a Kutné Hoře, kde se montují především počítače Hewlett-Packard a elektronika Cisco. Firma patří k největším exportérům v zemi, předloni vyvezla zboží za téměř 120 miliard korun.

Newsletter