Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Zisk PKN Orlen, polského majitele Unipetrolu, vzrostl o 92 procent

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání. Majiteli českého petrochemického holdingu Unipetrol dopomohly k vylepšení ziskovosti finanční položky, jako je zvýšení hodnoty zásob, vliv kurzových změn na hodnotu dluhu a výplaty pojistného plnění, sdělila dnes společnost.

Čistý zisk PKN vzrostl na 1,5 miliardy zlotých (9,4 miliardy Kč) ze 795 milionů zlotých ve stejném období loňského roku. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadli výsledek na 1,4 miliardy zlotých.

Odhady překonal i takzvaný upravený provozní zisk EBIT LIFO, který nezahrnuje dopady změn cen ropy. Tento ukazatel dosáhl 1,69 miliardy zlotých, zatímco analytici čekali 1,4 miliardy zlotých.

Čistý zisk Unipetrolu ve třetím čtvrtletí naopak meziročně klesl o dvě třetiny na 722 milionů Kč a jeho tržby se snížily o 22 procent. Důvodem byly přetrvávající nízké ceny ropy a meziročně nižší prodeje petrochemických i rafinérských produktů kvůli loňské nehodě na etylenové jednotce a neplánované odstávce rafinérie v Kralupech.

Unipetrol je součástí skupiny PKN Orlen od roku 2005. Skupina je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Newsletter