Zisk ruské Alrosy stoupl, tržby kvůli slabší poptávce klesly

Čistý zisk ruského diamantového gigantu Alrosa ve druhém čtvrtletí díky slabému rublu vzrostl v meziročním srovnání o 61 procent na 40,5 miliardy rublů (15,1 miliardy Kč), zůstal ale deset procent pod rekordní úrovní prvního čtvrtletí. Tržby Alrosy se oproti předešlému čtvrtletí snížily o 18 procent na 84,3 miliardy rublů, sdělila dnes společnost, v níž vláda minulý měsíc prodala další podíl.

Objem prodeje diamantů v jarním čtvrtletí klesl o 21 procent na 9,6 milionu karátů. Firma omezením těžby reagovala na útlum poptávky po silném růstu na počátku roku. „Alrosa zachovává konzervativní výhled trhu a uskutečňuje trvalou kontrolu nákladů,“ citovala agentura Reuters šéfa firmy Andreje Žarkova.

Alrosa uvedla, že její hospodaření za celé první pololetí bylo lepší než o rok dříve. Objem odbytu diamantů za tu dobu vzrostl o 21 procent a firmě pomohl i slabší kurz rublu vůči dolaru.

Ruská vláda počátkem července prodala 10,9 procenta akcií Alrosy a získala 52,2 miliardy rublů. Prodej akcií největšího těžaře diamantů na světě z hlediska objemu produkce v karátech je nejrozsáhlejší privatizační transakcí v Rusku za poslední čtyři roky a zahájil vlnu prodejů podílů v dalších podnicích.

Alrosa se na světové produkci surových diamantů podílí více než třetinou. Má nejvyšší zásoby diamantů a soupeří o pozici jedničky na trhu s jihoafrickou společností De Beers.

Newsletter