Zisk Totalu díky nižším nákladům vzrostl o 81 procent

Francouzské ropné společnosti Total stoupl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 81 procent na 1,95 miliardy USD (48,3 miliardy Kč). Hospodaření v době nízkých cen ropy a zemního plynu podpořilo výrazné snížení nákladů a růst těžby, uvedla dnes společnost.

Bez zahrnutí mimořádných položek, jako změny hodnoty zásob, zisk sice klesl o čtvrtinu na 2,07 miliardy USD, překonal však odhady analytiků, kteří čekali zisk 1,94 miliardy USD, uvedl The Wall Street Journal. Příjmy se snížily o osm procent na 37,41 miliardy USD.

Total přistoupil k výraznému snižování nákladů ve všech divizích. Firma se současně snaží vytěžit více ropy ze starých polí, urychlila rozvoj nových polí a snížila kapitálové investice. To jí pomohlo udržet se v minulých letech i v letošním roce v zisku navzdory prudkému poklesu cen ropy. V letošním roce se mají náklady firmy snížit o 2,7 miliardy USD.

Těžba firmy se ve třetím čtvrtletí zvýšila na 2,44 milionu barelů ropného ekvivalentu denně z loňských 2,34 milionu barelů. Total spustil letos pět projektů, v Severním moři, Argentině, Angole, Bolívii a Kazachstánu. V říjnu byla po letech zpoždění kvůli technickým problémům zahájena těžba z kazašského pole Kašagan, ve kterém vlastní Total podíl 16,81 procenta.

Newsletter