Na devizových trzích pozorujeme mírné tlaky na slabší dolar. Proti euru se americká měna drží v pásmu posledních dní mezi 1,1850-1,1890 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,50 za euro.

Zkrachovalá CK Akvila Travel má malý majetek a milionové dluhy

Cestovní kancelář Akvila Travel, která se v posledních letech potýkala s výrazným propadem tržeb a od začátku dubna je v úpadku, má zřejmě jen malý majetek a její závazky naopak přesahují 13 milionů korun. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Zadlužená cestovní kancelář na začátku letošního roku ukončila činnost. O způsobu řešení úpadku rozhodnou v červenci věřitelé společnosti CK Akvila Travel.

Insolvenční správkyně CK Akvila Travel Petra Jadrníčková ve zprávě zaslané soudu uvedla, že firma v době prohlášení úpadku neměla žádný nemovitý majetek. Firma vlastnila pouze kancelářské vybavení a dvě motorová vozidla. Včetně peněz na účtech firmy hodnota tohoto majetku činí zhruba 161.000 korun. Správkyně Jadrníčková se nyní snaží dát dohromady i seznam pohledávek cestovní kanceláře. Upozornila ale, že podle vyjádření vedení CK Akvila Travel jsou téměř všechny její pohledávky nedobytné.

Na druhou stranu věřitelé zkrachovalé cestovní kanceláře zatím přihlásili pohledávky za 13,3 milionu korun. Zahraničním obchodním partnerům, mezi kterými jsou majitelé ubytovacích zařízení, dlužila CK Akvila Travel v době prohlášení úpadku zhruba 8,2 milionu korun. Stotisícové závazky měla vůči prodejcům zájezdů. Přibližně sedm milionů korun pak firma dluží svým společníkům a dalším fyzickým osobám, od kterých si půjčila peníze.

Ještě v roce 2012 CK Akvila Travel podle údajů z obchodního rejstříku utržila čtvrt miliardy korun, avšak v roce 2013 její tržby klesly na 180 milionů korun. Jednatelka CK Akvila Travel Helena Počová nedávno soudu oznámila, že loni cestovní kancelář utržila pouze 90,3 milionu korun.

Počová v insolvenčním návrhu napsala, že firma přerušila provozování cestovní kanceláře k 18. lednu, protože nezískala povinné pojištění proti úpadku na letošní rok. „K uzavření pojistné smlouvy proti úpadku nedošlo právě v důsledku nemožnosti splnění pojistných podmínek, tedy zaplacení pojistného a složení požadované kauce,“ uvedla.

Společnost CK Akvila Travel působila na tuzemském trhu od roku 1991, kdy zahájila svoji činnost pod jiným názvem. Specializovala se na letecké pobytové zájezdy zejména do Řecka, Turecka a Bulharska. Klienti zkrachovalé cestovní kanceláře Akvila Travel obdrželi plné odškodnění, které jim vyplatila UNIQA pojišťovna. Celkem bylo nahlášeno 140 nároků v souhrnné hodnotě přesahující milion korun.

Letos v lednu CK Akvila Travel změnila majitele. Společnost Tvarbet Moravia podle Počové prodala svůj většinový podíl v cestovní kanceláři bulharskému podnikateli Shefki Yumerovi. Hodonínská firma Tvarbet Moravia nyní provozuje pískovnu, obchodní dům, cihelnu a cestovní kancelář KM Travel, která má na Moravě 11 poboček.

Newsletter