Známé nevládní organizace z USA prý mají neprůhledné financování

Tři známé americké nevládní organizace, které se celosvětově angažují v ochraně lidských práv, se ocitly na konci seznamu sestaveného podle transparentnosti financování. Seznam podle dnešní zprávy agentury Reuters sestavila americká nezisková společnost Transparify se sídlem v americké Georgii.

Organizace Human Rights Watch (HRW), fond Open Society (OSF) a Americký mírový institut (USIP) se ocitly v dolní části seznamu 200 světových organizací, jež se zabývají ochranou lidských práv a humanitárním poradenstvím. Transparentní financování přitom dodává těmto organizacím důvěryhodnost a chrání je před podezřením, že jejich informace jsou zaplacené nebo zkreslené.

Oproti dřívějším průzkumům společnosti Transparify je počet subjektů, kterým nevadí neprůhledné financování, stále menší. „Docházejí jim výmluvy,“ prohlásil šéf Transparify Hans Gutbrod.

OSF, kterou založil finančník a mecenáš George Soros, dopadla nejhůř ze všech organizací působících v USA. O některých dárcích nezveřejnila žádné informace. HRW a USIP si vedly jen o něco málo lépe, uvádí Reuters. Vedení HRW uvedlo, že „z větší části“ informace o dárcích publikovalo. Mnoho lidí, kteří činnost organizace finančně podporují, si ale prý zveřejnění svého jména nepřeje.

Newsletter