Dolar začíná nový týden pod tlakem. Dolarový index oslabuje směrem k hranici 90 bodů, euro mírně sílí nad 1,2170 EURUSD. Procyklické měny profitují z tlaků na slabší dolar. Silnější by měly otevřít i měny regionu, včetně koruny pod 26,10 za euro.

Známé turecké spisovatelce hrozí doživotí za články v novinách

Turecká prokuratura žádá doživotní vězení pro známou spisovatelku a novinářku Asli Erdoganovou, kterou viní z propagandy terorismu. Erdoganová pracovala pro istanbulský deník Özgür Gündem, který intenzivně informoval o kurdsko-tureckém konfliktu a jehož vydávání soud zakázal kvůli údajné podpoře Strany kurdských pracujících (PKK). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na turecká média.

Doživotí a dlouholeté tresty hrozí v tomto procesu, jehož datum zatím nebylo stanoveno, celkem devíti lidem. Jde o novináře a členy vedení deníku Özgür Gündem. Prokuratura je viní z členství v ozbrojené teroristické organizaci, narušení národní jednoty a propagandy teroristické organizace. Podporovat měli PKK, která bojuje za autonomii Kurdů a za teroristickou ji považují Ankara, EU i USA.

Srpnové zatčení Asli Erdoganové vyvolalo kritiku od umělců a spisovatelů z Turecku i ze zahraničí. Petici za její propuštění na internetu podepsalo přes 32.000 lidí. Devětačtyřicetilá spisovatelka a aktivistka má navíc podlomené zdraví, trpí astmatem a cukrovkou.

Turecké úřady po červencovém pokusu o puč zintenzivnily tažení vůči kritikům vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V rámci rozsáhlých čistek bylo nuceno odejít z práce přes 100.000 lidí, včetně soudců, prokurátorů nebo učitelů. Na 32.000 osob skončilo ve vězení, mezi zatčenými jsou i opoziční poslanci, kteří přišli o imunitu kvůli zákonu, prosazenému na jaře vládní stranou.

Úřady nechaly uzavřít i mnoho médií, podle nezávislé organizace P24 bylo jen od července zavřeno na 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně například vysílání kurdského dětského programu. Přes 200 novinářů bylo zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů.

Newsletter