Znáte pojem finanční páka? Kdy dává „pákování“ smysl?

Zdroj: Depositphotos

Finanční páka je pojem hojně užívaný zejména ve světě investic. Typicky v souvislosti s obchodováním cenných papírů. I když ale na burze neobchodujete a třeba ani neznáte význam termínu finanční páka, je dost dobře možné, že jste již někdy finanční páky využili, či dokonce aktuálně využíváte. Třeba tak, že koupi nemovitosti z části řešíte financováním pomocí hypotečního úvěru. V dnešním článku si vše srozumitelně vysvětlíme.

Jak zamaskovat věc s negativním renomé? Dejte jí líbivý název

Asi každý, kdo se alespoň trochu zajímá o finanční gramotnost, slyšel poučku o tom, že na investování do akcií či kryptoměn byste si rozhodně neměli brát půjčku.

Ono půjčit si několik statisíců, či dokonce milionů a „poslat“ je do bitcoinu sice může vést k rychlému zbohatnutí, ale také může „obchodníkovi“ přivodit několikaleté finanční potíže a brzkou návštěvu exekutora, když se cena aktiva prudce sníží a půjčku tak nebude z čeho splatit. Pak už ani následná půjčka online vaše finanční problémy nevyřeší.

A přesto je investory milovaná finanční páka v principu rovněž investováním s pomocí vypůjčených peněz. A obchodník, který vás na schůzce před několika minutami důrazně varoval před investováním vypůjčených peněz, vám vzápětí nabídne obchodování na finanční páku. Jak je to možné?

Jak tedy finanční páka funguje?

Finanční páka je poskytnutím úvěru oproti složené jistině. Může jít přitom o různé poměry vlastního a cizího kapitálu od 1:2 až po například 1:500 v extrémních případech.

Představte si, že máte vlastní kapitál 10 000 Kč a chcete za něj koupit tři akcie známé jablečné společnosti, která ale namísto jablek produkuje počítače a chytré telefony. Očekáváte, že díky úspěšné vánoční sezóně akcie této firmy porostou po vyhlášení výsledků hospodaření o 10 %.

Pokud investujete pouze svých 10 000 Kč a vaše očekávání se naplní, budete následně mít 11 000 Kč. Procentuálně bude tedy váš zisk odpovídat 10 %.

Pokud ale využijete finanční páky v poměru 1:5, váš zisk bude odpovídat 50 %.

Stále totiž investujete pouze svých 10 000 Kč, ale díky finanční páce bude ve skutečnosti výše investice 50 000 Kč. Akcie se pak zhodnotí na 55 000 Kč. Zisk zůstává vám, zapůjčené peníze vracíte brokerovi. A z investice vlastního kapitálu ve výši 10 000 Kč je rázem 15 000 Kč.

Má to samozřejmě i svá ale. Pokud váš předpoklad byl mylný a firma například prodá výrazně méně chytrých telefonů, než se očekávalo, hodnota jejích akcií pravděpodobně klesne. Klesne-li o 10 %, z vaší původní investice bez finanční páky zbude 9 000 Kč. V případě obchodu na finanční páku vám ale zbude jen 5 000 Kč. Protože stejně tak jako vám zůstává „znásobený“ zisk, musíte v celé výši pokrýt i případnou ztrátu. Je ale důležité zmínit, že obchodováním na páku se nemůžete zadlužit. Obchod se automaticky uzavře, pokud pokles na trhu „vynuluje“ vaši původní jistinu, což je zásadní rozdíl oproti investování financí zákazných spotřebitelským úvěrem.

Finanční páka tedy dává smysl ve chvíli, kdy nemáte dostatek vlastního kapitálu a potřebujete provést investici, u které předpokládáte brzký růst hodnoty kupovaného aktiva. Pro tento účel může být vhodná půjčka 100 000 Kč.

A jak je to v případě zmíněných nemovitostí?

Pokud jste si před 3 až 5 lety koupili v Praze byt v hodnotě 4 milionů Kč, který jste financovali z části hypotečním úvěrem, velmi pravděpodobně má byt dnes hodnotu dvojnásobnou. Banka však z růstu hodnoty nic nemá. Pokud se rozhodnete nemovitosti prodat a úvěr splatit, finanční profit jako majitelé nemovitosti „berete“ vy, ačkoliv většinu kapitálu při koupi poskytla banka.

 

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter