Zpravodajství o primárkách prý v USA poznamenala nevyváženost

Mediální odborníci v USA si kladou otázku rovnoměrného rozdělení vysílacího času mezi Donalda Trumpa a Hillary Clintonovou, kteří v listopadu pravděpodobně svedou boj o křeslo amerického prezidenta. Televizní manažeři budou podle agentury AP pod drobnohledem, zda dodržují zavedená pravidla během kampaně, která nejspíš bude všelijaká, jen ne tradiční.

Podle názoru tří čtvrtin Američanů Trump dosavadní kampani v médiích nepřípustně dominoval, zjistila v průzkumu společnost Pew Research Center. Jeho výstřední chování a útočné komentáře jsou vítaným tématem zpravodajství a zvyšují sledovanost televizí.

Večerní zpravodajské programy televizí ABC, CBS a NBC věnují republikánským primárkám dvojnásobek času ve srovnání s primárkami Demokratické strany. Trumpovi věnovaly televize v dubnu 425 minut, Clintonové jen 117.

Během čtyř týdnů mezi březnem a dubnem společnost Media Research Center zjistila, že zpravodajská televize CNN věnovala republikánům 730 minut a demokratům 214. Statistika zpráv CNN vyvolává zvláštní pozornost, protože stanice ve sledovanosti roste rychleji než její rivalové Fox News a MSNBC. Někteří zaměstnanci CNN soukromě vyjadřují obavy, zda stanice Trumpovi nevěnuje příliš pozornosti.

Teď už primárky končí a televize by se měly zamyslet nad vyvážeností, soudí Frank Sesno z univerzity George Washingtona. Televizní štáby už nyní prý víc přemýšlejí nad plánováním zpravodajství a zaručují se, že spravedlnosti bude učiněno zadost, řekl agentuře AP nejmenovaný zpravodajský manažer.

V dějinách americké žurnalistiky věnovaly sdělovací prostředky paradoxně víc pozornosti kandidátům, kteří nakonec souboj o prezidentské křeslo prohráli. Stalo se to ve všech třech posledních volbách, kdy stávající hlava státu už kandidovat nemohla a republikáni i demokraté museli vybrat nového kandidáta, tedy v letech 1988, 2000 a 2008.

Mediální organizace by si měly dávat pozor, do jaké míry Donald Trump rozhoduje o obsahu jejich zpravodajství, soudí Sesno. „Jejich pravidla jsou v troskách. Ozvěna osobních útoků a protiútoků nahrazuje seriózní diskusi o kandidátech a politice, kterou ztělesňují,“ konstatoval.

Newsletter