Zpřísnění pravidel v hypotékách se lidem plete

Podle aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot nemá 23 % Čechů, kteří plánují v dohledné době nákup či rekonstrukci nemovitosti, jasno ve zpřísněných pravidlech pro hypotéky. Ta mají začít platit od 1. října. Po tomto datu podle svých slov na hypotéku nedosáhne téměř polovina z nich, pro 13 % jsou tak změny motivací pořídit hypoteční úvěr už nyní.

Od 1. října budou banky kvůli zvýšenému dohledu ČNB bedlivě hlídat, aby výše požadované půjčky a všech ostatních úvěrů (hypoték, kreditních karet, spotřebitelských úvěrů, leasingu apod.) každého klienta nepřekročila 9násobek ročního čistého příjmu a splátka činila maximálně 45 % měsíčního čistého příjmu. Alespoň o jednom z těchto pravidel slyšel každý druhý Čech, který má v plánu nákup nebo rekonstrukci nemovitosti. Správné znění obou zná ale jen 17 % respondentů. Naopak 23 % nebylo schopné identifikovat ani jednu z uvedených zásad.

„Znalost změn, které jsme zkoumali v průzkumu, je překvapivě velmi malá. A to i vzhledem k tomu, že jsme se ptali lidí plánujících vyšší výdaje za nemovitost, tedy těch, kteří se o tento typ půjčky nějakým způsobem zajímají,“ komentuje výsledky Marian Holub, produktový manažer hypoték finanční skupiny Wüstenrot.

Buď teď, anebo nikdy

Novinky žadatelům o hypotéku zkomplikují situaci. Podle svých slov na podzim na hypotéku nedosáhne 48 % z nich. „Vliv má vzdělání a místo bydliště, a s tím často spojená výše platu. Změny hypoték znepřístupní pořízení nemovitosti především lidem s nižším vzděláním a kupujícím z velkých měst, kde ani vyšší průměrný příjem nemusí stačit na získání hypotéky v požadované výši. Riziko neúspěchu při žádosti o ni se ale podle odborníků týká i třeba tzv. singles, kteří jsou třetí nejpočetnější skupinou zájemců o byt,“ vysvětluje Holub.

Řešením je pro 13 % těch, kteří zvažují hypotéku, její sjednání už nyní. Vyhnou se tak zpřísněným pravidlům, která vstoupí v platnost do října. „Do konce září pak o hypotéku požádá více než třetina těch, kteří chtějí během následujícího roku koupit nebo přestavět nemovitost,“ dodává Holub.

Hypotéky fixujeme na 5 let

Obdobný postup lze očekávat i u těch, kteří již hypotéku mají. Nad jejím refinancováním přemýšlí podle průzkumu 37 % respondentů. „Dosud je nejčastější doba fixace hypotéky do 5 let,“ doplňuje Holub. Z těch, kteří zvažují refinancování stávající hypotéky nebo pořízení nové, ji budou fixovat nejčastěji na 5 let (ve 26 % případů). Zájemce ale tentokrát lákají i delší časová období – na 15 let a déle by ji rádo zafixovalo 15 % respondentů.

Newsletter