Připravte se na vyšší sazby. Se silnější korunou to může být složitější

Klíčové body

  • ČNB na svém zářijovém zasedání bude zvyšovat úrokové sazby.
  • Zvýšení úroků bude podle nás nejvyšší od roku 1997.
  • Koruna má v sobě vyšší sazby již zaceněny.
Zdroj: Depositphotos

Zářijové zasedání bankovní rady České národní banky přinese nejvyšší zvýšení úrokových sazeb od roku 1997. Kurz koruny by na tento krok mohl reagovat poměrně vlažně. Komentáře členů bankovní rady se totiž postaraly o zacenění vyšších sazeb s předstihem. S dalším posílením domácí měny to tak bude složitější, byť výhledově předpokládáme, že se během příštího roku pozvolna posune pod hranici 25,00 za euro.

ČNB zahájila úrokovou normalizaci letos v červnu. Doposud se její kroky nesly v duchu pozvolného zvyšování sazeb o „tradičních“ 25 bazických bodů i přesto, že model centrální banky už doporučil zvýšení větší, a to o 50 bodů. Na zářijovém zasedání se ale s nejvyšší pravděpodobností dočkáme. Soudě dle nedávných komentářů radních se najde většina hlasující právě pro zvýšení úroků o půl procentního bodu. Hlavním argumentem jsou přitom inflační tlaky, a to jak na nabídkové, tak i poptávkové straně.

V případě nabídky jde o celosvětový trend rostoucích cen vstupů související tzv. úzkými hrdly. Globální ekonomika se po otevření potýká s posilující poptávkou, na kterou nabídka nestíhá reagovat. Výsledkem jsou narušené dodavatelské řetězce přispívající k tlaku na růst cen. Poptávkové strany se pak týká domácí situace. Zvýšená spotřeba, fiskální expanze a napjatý trh práce, kde počet volných pracovních míst výrazně převyšuje počet uchazečů, jsou elementární proinflační faktory přispívající k výhledu inflace nad cílem ČNB.

Zvýšení sazeb o půl procentního bodu bychom ale neměli chápat jako „dupnutí na brzdu“, nýbrž jako preventivní krok vzhledem k časové prodlevě utažení měnových podmínek skrze úrokový kanál. V tomto případě jde primárně o poptávkové proinflačních tlaky. Ty nabídkové centrální banka svou úrokovou politikou nezkrotí, avšak i tak není zcela bezbranná. Mohla by například využít kurzový kanál utažení měnových podmínek, a to prostřednictvím odprodeje výnosů z devizových rezerv, jak ve svých nedávných komentářích několikrát zmínil radní Vojtěch Benda. My očekáváme, že tento krok bude rada na zářijovém setkání také diskutovat.

Při pohledu na tržní sazby vidíme, že agresivnější zvýšení sazeb na zářijovém zasedání je již zaceněno. Samotný hike by tak na kurz koruny měl mít spíše omezenější dopad. To, co budou obchodníci sledovat, bude podle nás výhled dalších měsíců. Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub již zmínil, že zvýšení o 50 bodů může být možné v případě potřeby i na dalším, tj. listopadovém, zasedání. Argumentace tímto směrem by koruně mohla – minimálně krátkodobě – pomoci.

Ve zbytku roku trh očekává zhruba čtyři kola navyšování sazeb. Na horizontu dvanácti měsíců pak s cca šesti, což by dvoutýdenní repo sazbu mělo posunout směrem k 2,5 %. Otázkou bude intenzita. Jestliže ČNB zvolí na příštích dvou zasedáních agresivnější přístup, v příštím roce by měla mít již ruce mnohem volnější.

Rozšiřující se úrokový diferenciál bude dobrým základem pro budoucí zisky koruny. Je však potřeba počítat s tím, že posun směrem k silnějším hodnotám – v příštím roce očekáváme pokoření hranice 25,00 za euro – nemusí být přímočarý. Koruna spadá do koše rizikových měn citlivě reagujících na změny globální tržní nálady. A jak jsme se přesvědčili jen v posledním týdnu, možných rozbušek rizikově averzní nálady je v současné době poměrně dost – ať už jde o dění v Číně, mutace covidu či do budoucna o možnost rychlého nárůstu amerických tržních sazeb.

Na pozadí vývoje domácí měny stojí ještě jeden potenciální zdroj zisků. Vedle úrokové normalizace by kurzu k silnějším hodnotám mohl pomoci zájem o zajištění ze strany domácích exportérů. Data ČNB ukazují, že podíl zahedgeovaných vývozců již několik čtvrtletí po sobě klesá. Pokud by byl tento trend obrácen, šlo by o pro korunu pozitivní scénář.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1713 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,29 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1700 do 1,1737 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,39 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,66 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,33 až 25,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,60 až 21,73 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.