RoklenFx: Fed pivot na dohled? Trhy se dočkaly

Klíčové body

  • Server Wall Street Journal zmínil zpomalení tempa navyšování sazeb Fedu.
  • Zmínka podpořila riziková aktiva, včetně eura a koruny.
  • Makroekonomické pozadí citelně silnější koruně nenahrává.
Zdroj: Depositphotos

To, co slyšíme v poslední době z investorské obce, jsou zvuky ne nepodobné úpění a sténání vycházejícího z ruského ležení zasaženého HIMARSem. Není se co divit. Akciové i dluhopisové trhy zaznamenaly v letošním roce dvouciferné procentní ztráty a jednotícím momentem začátku posledního kvartálu se stalo zoufalé čekání na „otočku“ Fedu, tzv. pivot, kterým by zmírnil svou jestřábí rétoriku. Vypadá to, že se trhy v pátek konečně dočkaly. 

Impulsem se údajně stal článek v pátečním Wall Street Journal, který naznačoval lehký obrat. Server WSJ Fed tu a tam používá jako kanál pro komunikaci své politiky. Nejpřekoupenější aktivum, index amerického dolar DXY, se sesunul z 114 na 112 bodů. Stalo se tak díky kurzu japonského jenu, který v jednu chvíli zaznamenal propad z 152 na 146 za dolar a za kterým s největší pravděpodobností stála intervence Bank of Japan a ministerstva financí. Americké akcie zavřely pátek s dvouprocentním ziskem a výnos desetiletého amerického státního dluhopisu se překlopil z dvacetibodového nárůstu do poklesu. Následné komentáře členů Fedu potvrdily určité zmírnění rétoriky. Dá se očekávat, že pozitivní nálada z pátku se přenese do začátku tohoto týdne. Můžeme očekávat například posílení eura vůči dolaru.

Česká koruna v sympatii s pozitivním tržním sentimentem mikrokosmeticky posílila na 24,46 korun za euro. Platí zde pořád totéž. Českou ekonomiku drží nad vodou dvojí deficit obřích rozměrů, které zatím ve své historii nezažila. Kurz vůči euru je držen stabilní intervencemi ČNB a poměrně vysokými úrokovými sazbami. Dopady energetické krize do ekonomiky mají zhruba roční zpoždění. Můžeme být proto v klidu a prodávat eura vůči koruně tak zhruba do 31.12.2022. První měsíce následujícího roku však ukážou, jakou robustnost má tento konstrukt. Stabilita není jeho hlavní předností.

Blíží se 5. prosinec, kdy má začít platit cenový strop na ruskou ropu uvalený západními zeměmi. Jeho obrysy zatím nejsou známy, avšak tento samotný fakt je schopen udržet trhy v nervozitě. Ceny plynu a elektřiny se proto mohou konečně uklidnit, avšak na cenách ropy nás asi ještě čeká volatelní období.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9854 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 112,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9797 do 0,9798 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,48 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,85 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,37 až 24,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,70 do 25,03 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME