RoklenFx: Levnější plyn pomůže euru, které má prostor posílit

Klíčové body

  • Dle měření ZEW indexu došlo v rámci eurozóny ke zlepšení nálady.
  • Uklidnění situace na trhu s energiemi může výrazně pomoci euru a měnám regionu.
  • Na příštím zasedání ECB trhy počítají s navýšením sazeb o 75 bodů. Pro euro je ale stále klíčová kondice eurozóny.
zdroj: Unsplash

V eurozóně došlo dle nejnovějších výsledků ZEW indexu k mírnému zlepšení nálady na trzích, kdy říjnová hodnota v rámci eurozóny dosáhla -59,7 bodů proti -60,7 bodům v září. V Německu byl obrat znatelnější ze zářijových -61,9 bodů na -59,2 bodů v říjnu. Stav v Německu můžeme brát jako pozitivní zprávu pro evropské trhy, které ale stále zaceňují očekávané období recese v příštím roce. Pokud pozitivní situace na trhu s energiemi z posledních dní nabude dlouhodobého rázu, nálada se Evropě zlepší. Především pak v Německu a se zpožděním i v České republice. Ke zlepšení by došlo i v rámci makroekonomických výhledů jednotlivých regionů.

Postupné zlepšení nálady na evropských trzích by mohlo sloužit jako dílčí argument pro pokračování úrokové normalizace ze strany ECB. Zlepšení situace na trhu s energiemi a dobrý sentiment v ekonomice by mohly zmírnit obavy z negativních dopadů utahování měnověpolitických podmínek na kondici ekonomiky. ECB se tak vytvoří prostor pro další cykly navyšování úrokových sazeb.

Uklidnění trhu s energiemi může vést v delším horizontu k pozitivnímu makroekonomického výhledu v EU. Kombinace výše zmíněného by byla silným fundamentem pro další posilování eura. Zlepšení nálady navíc běžně vede i k posílení ochoty riskovat na trzích, což by mohlo vést k oslabení dolaru. Tato spekulace se ale odvíjí od situace na trhu s energiemi, která se i v minulosti ukázala jako volatilní. Na definitivní závěry je proto stále ještě čas, ale i tak prostor pro silnější euro existuje.

Obavy jsou však stále na místě. Predikovaná recese navíc zasáhne jednotlivé regiony eurozóny různou silou. ECB má historii rozhodnutí, která nebyla nutně ve prospěch eurozóny jako celku, ale spíše nejzranitelnějších částí. Viz opožděný start úrokové normalizace kvůli obavám z fragmentace dluhopisového trhu, kdy ohrožené byly především jižní státy Evropy. Jedním z důsledků je mimo jiné pohyb eura pod paritu proti dolaru. Pokles cen energií na střednědobém horizontu by samozřejmě znamenal rozloučení s nejčernějšími scénáři – alespoň z ekonomického pohledu.

Pro vývoj kurzu eura bude klíčové další zasedání ECB, kde trhy dávají pravděpodobnost 90 % dalšímu razantnímu zvýšení úrokových sazeb o 75 bodů. Od čtvrtka mají bankéři ECB embargo a zdržují se veřejných komentářů. Pro společnou měnu tak budou klíčová především další data z ekonomiky, například zítřejší zveřejnění inflace v eurozóně.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9838 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 112,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9769 do 0,9907 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,60 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 25,01 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,56 až 24,64 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,81 do 25,20 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.