Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

RoklenFx: Likvidita amerických dluhopisů a zplošťující se výnosová křivka

Klíčové body

  • Fed potvrzuje, že se likvidita amerického dluhopisového trhu zhoršila.
  • Americká výnosová křivky se zplošťuje. Působí QT i makro výhled.
  • S ohledem na tvar výnosové křivky bude klíčový výhled potenciální recese a její síla.
Zdroj: Depositphotos

Newyorský Fed se zaměřil na likviditu amerického dluhopisového trhu. Na základě tři ukazatelů potvrzuje, že v letošním roce se likvidita zhoršila. Nejde však o zcela kritickou situaci, která by si vyžádala rychlý zásah. Výnosová křivka se mezitím začala zplošťovat pod vahou přecenění tržního výhledu sazeb.

První ukazatel je bid-ask spread, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Během roku se rozdíl zvětšil u všech tří sledovaných tenorů, tj. 2,5 a 10 let. Hodnoty jsou však citelně nižší než v březnu 2020, kdy bondový trh zasáhla silná výprodejní vlna spojená s pandemií a umocněná basis trady hedgeových fondů.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Druhým ukazatelem je hloubka objednávkové knihy reflektující průměrný objem bondů k nákupu a prodeji ze nejlepší nákupní a prodejní cenu. Nejnižší hodnoty vidíme u dvouletého a pětiletého instrumentu, přičemž dvouletý je zhruba na úrovni krizového března 2020.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Třetím ukazatelem je odhadovaný dopad na cenu. Fed pracuje s cenovým dopadem na objem 100 milionů dolarů v čistém toku objednávek, tj. nakupovaný objem mínus prodávaný. Vrcholu odhadovaného dopadu bylo letos dosaženo v červnu, od té doby postupně klesá. Vyšší cenový dopad zde znamená nižší likviditu.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Na pozadí toho Fed upozorňuje na zvýšenou volatilitu, která jde ruku v ruce se sníženou likviditou. Z historického hlediska jsme se však během většiny roku nenacházeli v situaci obdobné té z března 2020, především u delších splatností.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Fed uvádí, že při srovnání s delším průměrem se likvidita nejvíce zhoršila u dvouletých splatností. Zde můžeme poukázat na velmi rychlé a silné přecenění výhledu sazeb Fedu, které nejvíce reflektovaly právě střední splatnosti jako roční a dvouleté. V jejich případě se trh otočil výrazně na prodejní stranu.

V posledních dnech však došlo na korekci. Výnos dvouletého bondu si od minulého čtvrtka, kdy byla zveřejněna americká inflace za říjen, prošel korekcí o více než 25 bodů. Od letošního maxima ze začátku listopadu ho pak dělí více než 30 bodů. Hlavním důvodem je přecenění výhledu dalšího postupu Fedu s ohledem na zvyšování sazeb, a především korekci výhledu vrcholu sazeb v cyklu z hodnot nad 5 % pod tuto hranici.

Ještě výraznější reakci jsme viděli u delších splatností. Desetiletý výnos za týden klesl o více než 40 bodů, od letošního maxima ho pak dělí více než 50 bodů. Delší konec křivky reflektuje nejen změny ohledně výhledu sazeb Fedu. Zplošťování výnosové křivky je typické pro dobu kvantitativního utahování, ale především pro zhoršujícího se makro výhled.

Zatímco střední splatnosti zůstanou stabilnější, delší konec by se s přibližujícím výhledem vrcholu sazeb v cyklu, a poté i výhledu snížení sazeb, mohl dostat pod větší nákupní tlak. S ohledem na další zvyšování sazeb Fedu by se desetiletý výnos mohl vrátit zpět nad 4 %.

Jakmile se však dostaneme do bodu, kdy měnový výbor zahájí období stability sazeb, hlavním faktorem se stane makro výhled s důrazem na potenciální ekonomickou recesi a případnou recesi firemních zisků ještě více ji umocňující. Platí, že čím silnější, tím větší posun dlouhých výnosů směrem dolů. Pro Fed bude v tu chvíli klíčový trade-off mezi inflací a růstem. Pokud inflace neklesne, o to méně se mu bude chtít do případné úpravy sazeb směrem dolů.

Dolar se v závěru týdne obchoduje pod hranicí 1,0400 EURUSD. Během včerejšího dne zelené bankovky podpořil nárůst amerických nominálních i reálných tržních sazeb. Šéf pobočy Fedu v St. Loius James Bullard uvedl, že měnová politika ještě není dostatečně restriktivní, aby zkrotila inflaci. Měnověpolitické Taylorovo pravidlo podle Bullarda naznačuje spodní hranici pásma sazeb na restriktivních úrovní nad 5 %. Obdobně se ke stále slabé restriktivní politice vyjádřil i Bullardův kolega Christopher Waller, dle kterého platí, že čím vyšší vrchol sazeb, tím silnější důvod pro postup po 50 bodech.

Neel Kashkari z mineapoliského Fedu pak uvedl, že centrální banka se nemůže rozhodovot pouze na základě jednoho čísla o inflaci. Jak vysoko se sazby dostanou, zůstává podle Kashkariho otázkou. Měnový výbor má každopáídně před sebou ještě dlouhou cestu měnověpolitického zpřísnění.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0380 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,50 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0221 do 1,0415 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,38 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,49 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,34 až 24,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,41 do 23,88 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME