RoklenFx: Spasí britský obrat libru?

Klíčové body

  • Britský ministr financí Jeremy Hunt odvolal rozhodnutí ohledně balíčku snižující daně ve Velké Británii.
  • Libra, oslabená událostmi posledních týdnů, zareagovala mírným posílením.
  • Inflace ve Velké Británii i eurozóně dál roste. Projevuje se zdražování potravin a energií.
Tower Bridge, zdroj: Unsplash

Balíček daňových reforem Liz Truss vyvolal v září vlnu kritiky. Odezva na tento návrh byla převážně negativní, vyjádřil se i americký prezident Joe Biden, který nazval snižování daní „chybou“. Vzhledem k vysokým současným a budoucím výdajům (zejména kvůli státní kompenzaci pro energetické distributory týkající se zastropování cen) působil tento expanzivní fiskální krok jako velký hazard a libra zareagovala významným oslabením.

Na začátku týdne však přišel obrat o 180 stupňů. Nový britský ministr financí Jeremy Hunt, který nahradil Kwasiho Kwartenga, odvolal skoro vše z návrhu této daňové reformy. Mimořádná 45% daň pro fyzické osoby s nejvyššími příjmy se rušit nebude. Korporátní daň zůstane na 25 % místo snížení na 19 %. Další změnou by mělo být snížení státní podpory v oblasti vysokých cen energií. Z původních dvou let by podpora měla platit pouze do dubna 2023. Společně ještě s dalšími kroky Hunt odhadl, že by tímto britský rozpočet mohl ušetřit zhruba 32 miliard liber ročně.

Události posledních dní jsou důkazem dlouhodobých vnitřních rozporů v Konzervativní straně. Na druhou stranu se alespoň po Huntově projevu uklidnil trh ve Velké Británii. Libra v pondělí posílila vůči americkému dolaru o více než 1,75 %, v jednu chvíli se obchodovala pod hodnotou středového kurzu 0,875 USDGBP. Pro porovnání s korunou se libra dostala nad hodnotu 28,620 GBPCZK, což je nejsilnější úroveň od začátku září.

I přes skokové pondělní posílení má libra v tomto týdnu tendenci mírně oslabovat. Této měně příliš nepomohlo včerejší zveřejnění dat ohledně zářijové inflace. Meziměsíčně zůstal růst cen ve Velké Británii stejný na úrovni 0,5 %, trh však očekával mírný pokles na 0,4 %. Tím pádem se meziroční inflace dostala v celých číslech na dvě cifry, když vzrostla z 9,9 % na 10,1 % (očekávalo se rovných 10 %). Meziroční jádrová inflace, která nezapočítává růst cen energií a potravin, se zvýšila z 6,3 % na 6,5 %. Scénář je podobný jako v ostatních evropských státech a dá se očekávat, že Bank of England bude na začátku listopadu pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb.

Libra po zveřejnění inflačních čísel skokově oslabila, ale k závěru obchodního dne začala opět mírně posilovat. Kurz se tak během včerejšího dne pohyboval v pásmu 28,120 GBPCZK až 28,300 GBPCZK. Pro budoucí vývoj bude dále důležitý makroekonomický výhled a rozhodnutí Bank of England v oblasti úrokových sazeb.

Po včerejšku známe nová čísla inflace i v eurozóně. V září ceny meziměsíčně vzrostly z 0,6 % na 1,2 %, meziročně je to nárůst z 9,1 % na 9,9 %. Jádrová inflace se meziročně zvýšila ze 4,3 % na 4,8 %. Tato čísla jen potvrzují trend zdražování energií a potravin v Evropě, který už byl patrný po uveřejnění inflace jednotlivých států. Jelikož tyto hodnoty víceméně splnily očekávání trhu, na kurz evropské společné měny mělo odhalení těchto informací minimální vliv. Nadále však platí, že v řádu měsíců má euro vůči dolaru tendenci oslabovat a vůči koruně posilovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9778 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 112,87 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9709 do 0,9846 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,56 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 25,12 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,52 až 24,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,93 do 25,32 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.