RoklenFx: Úrokové sazby rostou, jen ne u nás

Klíčové body

  • Zahraniční centrální banky pokračují ve zvyšování úrokových sazeb, Česká národní banka nikoliv.
  • Bank of England očekává vrchol inflace do konce tohoto roku, do roku 2024 chce dostat inflaci na přijatelnou úroveň
  • Česká národní banka avizovala, že bude pokračovat v podporování slábnoucí koruny
Zdroj: Depostiphotos

Tento týden se nesl ve znamení zvyšování sazeb, což byl poměrně očekávaný scénář vzhledem k vysokému inflačnímu prostředí, ve kterém se nacházíme. V úterý australská centrální banka zvýšila sazby z 2,6 % na 2,85 %, ve středu Fed zvýšil hlavní úrokovou sazbu z 3,25 % na 4 %, včera jsme se dočkali dalšího mírného zvýšení sazeb z 2,25 % na 2,5 % u norské centrální banky a také Bank of England zvýšila hlavní úrokovou sazbu dle očekávání na 75 bodů na 3 %.

Velkou Británii čekalo nejvyšší zvýšení sazeb od roku 1989. Jelikož se inflace ve Velké Británii drží na úrovni 10,1 %, trh zvýšení úrokové sazby z předchozích 2,25 % na 3 % očekával. Tento monetární krok jednomyslně odhlasovalo všech 9 členů bankovní rady. BoE očekává vrchol inflace na úrovni 11 %, kam by se inflace měla dostat do konce tohoto roku. Je nutné zmínit, že tento odhad je ještě ponížený oproti předchozím prognózám, jelikož se nyní počítá se zastropováním cen energií přes zimní měsíce. Do konce roku 2023 by se britská inflace poté měla dostat na 5,6 % a do roku 2024 na zdravější úroveň 2,2 %.

BoE také oznámila, že od třetího kvartálu tohoto roku, kdy HDP kleslo o 0,5 %, se Velká Británie nachází v recesi, která by mohla trvat dva roky. Sazby by se od této chvíle podle BoE neměly zvyšovat nějak drasticky, ale rozhodně nelze vyloučit nějaké další zvyšování, které může být potřebné k dosažení inflačních cílů. Trh aktuálně očekává, že by se britské sazby mohly příští rok dostat až na 4,65 %.

Libra na zvýšení sazeb zareagovala oslabením, přestože zvýšení sazeb splnilo tržní očekávání. Těsně před oznámením ze strany BoE byl středový kurz libry vůči koruně na úrovni 28,37 GBPCZK, poté klesl a přiblížil se k hodnotě 28,00 GBPCZK. Vůči Euru libra oslabila z 0,864 EURGBP nad 0,873 EURGBP. Na zvýšení sazeb reagovaly i britské dluhopisy, jejichž výnosy mírně vzrostly.

Hipsterem mezi centrálními bankami je v současné době Česká národní banka. Bankovní rada ponechala úrokové sazby už od června na stávající úrovni 7 % a drží se narativu, že v současné chvíli zvýšení není potřebné. ČNB argumentuje, že v posledních měsících se snižuje spotřeba domácností a trh s hypotékami se ochlazuje, zvyšování sazeb by tedy bylo zbytečné. Jako potenciální inflační riziko však ČNB identifikovala rychlejší růst mezd. Nová prognóza ČNB očekává vrchol inflace kolem 20 % ke konci tohoto roku (ještě by nás měl čekat mírný nárůst zejména kvůli zvýšené ceně energií) a do roku a půl bychom se měli vrátit na úroveň 2 %. ČNB rovněž oznámila, že budou pokračovat v intervencích, ke stabilizaci kurzu koruny. Jen včera koruna skokově posílila z kurzu 24,55 EURCZK na 24,44 EURCZK.

Nadále platí, že se kurz eura vůči koruně stále drží v kurzovém pásmu 24,40 EURCZK až 24,65 EURCZK. Tento týden byla koruna více volatilní, ale ve výsledku se pohybovala spíše do strany. Americký dolar, který se ve středu blížil k paritě vůči evropské společné měně, tuto hranici neprorazil jako minulý týden, a v kontextu tohoto celého týdne posílil.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9784 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 112,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9720 do 0,9885 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 25,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,45 až 24,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,95 do 25,36 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME