Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Run na banku bez klacků a kamenů

Klíčové body

  • Aktuální doba umožňuje „neviditelný“ run na banku.
  • Ceny nemovitostí mohou být dobrým indikátorem potenciálních problémů.
  • Světové centrální banky oznámily koordinovaný postup dodávek likvidity.
Zdroj: Depositphotos

Již druhý víkend v řadě jsem strávil netrpělivým sledováním finančních zpráv. Minulý týden to byla Silicon Valey Bank, tento týden Credit Suisse, banky na pokraji kolapsu čekající na záchranu. Potencionální spasitelé přicházejí a následně odcházejí. Do situace se tedy vkládá centrální banka a daňový poplatník, také neochotně a s despektem. Říkám si: „bdím či sním?“ Když naposledy hrozil bankovnímu světu řetězový krach, novinové články se hemžily patetickými titulky, lidé stáli s klacky a kameny před uzamčenými vchody úvěrových institucí. Situaci vyřešilo několik bankéřů a finančníků, ze kterých se posléze stávají ikony. Vytáhli totiž z rukávu eso ve formě nekryté likvidity, kterou do slova a do písmene „zalili“ finanční systém. Celý proces trval nějakou dobu, dny, týdny, měsíce, ale jednalo se velmi rychle, velmi efektivně. Pozitivní průlomy se děly obvykle přes víkend. Byla cítit dynamika, akce.

Dnes tomu tak není. Klacky a kameny nepotřebujeme, stačí nám smartphone. Má to své výhody i nevýhody. Panika se šíří hůře, ale je run na banku je neviditelný, takže zrovna teď může někde probíhat a my to nevíme. Nevole politiků a centrálních bankéřů kohokoliv zachraňovat pramení z faktu, že se podobná situace díky regulaci již neměla opakovat. Jejich nechuť proto změní jen katastrofa obřích rozměrů. Výše zmíněná regulace způsobila, že se banky nepouštějí do rizikových obchodů na finančních trzích a jsou dostatečně kapitalizovány. Potud velmi dobře.

Existuje však jedno aktivum, na které jsou bankovní portfolia velmi citlivá a vlastní je úplně každá banka na světě. Jsou jím hypotéky, hypoteční zástavní listy, obecně všechny aktiva mající v sobě nemovitostní riziko. Jak všichni dobře víme, ceny nemovitostí dosáhly v posledních letech neuvěřitelných hodnot. Není to fenomén České republiky, je to fenomén celosvětový. Absurdních rozměrů dosáhla tato bublina v Číně, kde se s ní investoři potýkají už rok.

Bankovní krize vyvolaná poklesem cen nemovitostí je ve svém charakteru odlišná od velké finanční krize. Najedná se totiž o krizi likviditní, nýbrž o krizi solventnosti. Silicon Valley Bank je toho exemplárním příkladem. Potřeba kapitálu zde vznikla poklesem tržní hodnoty aktiv, což by byl podobný stav, kdyby jakékoliv jiné bance klesla hodnota nemovitostí zajišťujících její úvěry. Bankovní portfolia se podrobují nejrůznějším stres testům, jejichž součástí je dozajista i pokles cen nemovitostí. Zatím žádné signály o podobném vývoji nejsou, avšak člověk by měl být obezřetný. Za dané situace jsou pro mě ceny nemovitostí nejdůležitějším indikátorem, který bychom měli sledovat a největším rizikem, kterým by současná situace mohla eskalovat.

S ohledem na dění kolem Credit Suisse jsme se včera dozvěděli, že ji banka UBS nakonec koupí za tři miliardy franků. Součástí dealu je i poskytnutí likvidity od centrální banky a záruku vlády. S ohledem na to, že současná situace světového bankovního sektoru zůstává velmi nervózní s přesahem na ostatní trhy, přišla koordinovaná pomoc od centrálních bank. Skupina složená z Fedu, ECB, Bank of England, SNB, a Bank of Japan oznámila koordinovanou akci dodávek dolarové likvidity prostřednictvím swapových linek. Nově budou operace prováděny každý den, nikoliv jednou za týden. V podstatě jde o krok, který má zafungovat jako prevence proti nedostatku dolarové likvidity, který jsme viděli například v březnu 2020.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0663 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,83 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0550 do 1,0694 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,04 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,54 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,85 až 24,18 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,37 do 22,77 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME