Ruská ruleta s elektřinou se stává novou hazardní hrou

Zdroj: Depositphotos

Jeden náboj do bubínku a hlaveň se přiloží ke spánku. A stiskne kohoutek. Jednou to vystřelí a je konec. Všichni známe z doslechu tuto zvrhlou „hru“ opilých ruských důstojníků. Nyní se však obdobně může chovat i trh s elektřinou, a to se již bytostně týká nás všech. Podle člena představenstva státní přenosové společnosti ČEPS Pavla Šolce totiž dosavadní podoba trhu s elektřinou nemá budoucnost. Zásady, jež Evropa 20 let prosazovala, jsou totiž neslučitelné s masivní podporou vybraných zdrojů a EU hledá nový model.

Energetická krize podle něj není způsobena válkou na Ukrajině – ta zafungovala jen jako spouštěč problému. Skutečnou příčinou je nedostatek spolehlivých elektráren schopných vyrábět energii za každého počasí. „Přiblížili jsme se situaci, kdy se sejde víc nepříznivých faktorů, k tomu nějaký vnější šok, a ocitneme se na hraně,“ říká v rozhovoru pro Seznam zprávy Šolc z ČEPS, která je zodpovědná za chod a stabilitu české přenosové soustavy.

Musíme se tak stále ptát, proč hazardujeme se strategickými dodávkami elektrické energie, když spolehlivých zdrojů bylo a stále může být dostatek. Máme na mysli třeba uhelné elektrárny, které jsou rétoricky odsuzovány k zániku, fakticky ale zažívají renesanci. I Německo jako hlavní propagátor Energie Wende, tedy přechodu k bezuhlíkové energetice, je opět zprovozňuje, a v obci Lützerath se dokonce plánuje rozšiřování uhelného dolu. Tedy racionální posouzení současné situace oproti hlásaným utopistickým scénářům „zeleného ráje“ plného nestabilní energie ze slunce a větru, byť z neekologicky vyráběných panelů a turbín. Obnovitelné zdroje určitě mají své místo v energetickém mixu, ten však musí být zatím, než se vyvinou nové technologie například na bázi vodíku, vyvážen i jiným zdroji.

Kontroverzní a nákladný Green Deal, který za ČR schválila ještě Babišova vláda bez jediné připomínky (!), a ruská válka na Ukrajině jsou ostrými náboji v této nebezpečné hře. EU si tak podkopává konkurenční schopnost průmyslu i osudy milionů obyvatel, kteří nebydlí v luxusních vilách a nejezdí v drahých autech, ale žijí tak nějak normálně. Také vnucované elektromobily, ač tomu unijní komisaři podle svého životního standardu patrně nevěří, si většina lidí v Evropě nemůže dovolit, a jelikož bydlí v obyčejných činžovních domech, ani nemá, jak napájet. Jedině snad šňůrami z oken, což by bylo zajisté velmi „pokrokové“. S případným ukončením prodejů tradičních spalovacích motorů lze očekávat velký nápor na koupi těchto vozů na poslední chvíli, takže výsledný „elektroefekt“ stejně nebude ještě dlouho tak významný, jak se nyní očekává.

Dalším paradoxem je jistě skutečnost, že ČR vyrábí v Evropě levnou elektřinu, domácí spotřebitel však platí jednu z nejvyšších cen. A toto mu navíc není schopen vůbec nikdo pořádně vysvětlit. Výsledkem je pak podle aktuálních dat Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, že se českým domácnostem zvedly výdaje na energie mezi červnem 2021 a červnem 2022 v průměru o 42,5 %, což vyčísleno v penězích znamená průměrně 23 734 korun na rodinu. Na každého jejího člena pak jde v průměru o více než deset tisíc korun! Připočtěme si k tomu další nutné výdaje např. na dodávky vody (opět většinou v regionech cenový růst) nebo nákup předražených potravin a nemusíme být velkými lumeny, aby bylo jasné, že řada rodin toto dlouhodobě ani se státní pomocí ustát nemůže (nemluvě o samoživitelkách, důchodcích) a následně platí totéž pro rozpočet tohoto státu. To tady budeme pořád někomu posílat sociální a jiné dotace, místo abychom podobné cenové šoky řešili už tam, kde vznikají?

A zatím co nyní jsme v této oblasti ještě exportní zemí, kolem roku 2025 máme elektřinu více dovážet, a tento trend bude dlouhodobý. Starší (uhelné) elektrárny budou totiž dožívat, nové zdroje, třeba jaderné, již nestihneme postavit. Měli bychom tedy pořádně zvážit, jestli chceme hrát tuto ruletu, anebo se místo vystřelení mozku jím zamyslet. Neničme si to, co máme, ve vidině nejisté budoucnosti. Současné krize nás opět poučila, jak energetická závislost je devastující.

Zdroj: Seznam Zprávy, Výzkumný ústav práce a sociálních věcí