Další články

Nemůžete spát? Viňte své kolegy v práci

V práci strávíme podstatnou část našeho života, přičemž ti, kteří jsou právě na vrcholu své kariéry, jsou za zdmi kanceláře často zavření celý den, a práce se tak pro ně stává jedinou náplní. I proto je dobrou radou nevolit svou profesi pouze s ohledem na výši možného výdělku, ale hledat něco, co nezačněte po pár měsících či letech nenávidět. Stejně důležitou roli však může hrát také konkrétní firma a zejména pak kolektiv, s kterým zde každodenně přicházíte do kontaktu.

Kdo vládám zdražuje zadlužování?

Lze ji obtížně měřit, o to víc jmen však má. Skrytá, duální, paralelní, stínová, podzemní... Vedle formální ekonomiky, kterou se vládám daří poměrně úspěšně regulovat a zejména zdaňovat, existuje ještě jakási neoficiální sféra ekonomického života, kam ruce zákona zřídkakdy dosáhnou. Obzvláště pak v rozvojových zemích se často nejedná o nikterak bezvýznamnou část hospodářství.

Velký japonský fail. Téměř polovina dat může být chybná

Japonsko je zemí jednoho z největších měnových experimentů moderní doby. Kvantitativní uvolňování (QE) rozjela Bank of Japan (BoJ) poprvé už v roce 2001. Do mediálního světa však nedávno pronikla překvapivá fakta o chybovosti dat japonského ministerstva práce. Právě tato „nepřesná“ čísla přitom používala japonská centrální banka při určování monetární politiky řadu let. 

Boj proti kouření? Zvyšte minimální mzdu, radí studie

V základních učebnicích ekonomie je ustanovení minimální mzdy standardně vykreslováno jako svrchu dané zlo, které omezuje svobodu zaměstnavatele a zaměstnance uzavřít smlouvu za podmínek, s kterými souhlasí obě strany, což by také mělo znamenat, že je pro obě strany výhodná. V konečném důsledku tak minimální mzda bere práci těm nejslabším článkům na trhu práce, které se zaměstnavateli za požadovanou výši mzdy zaměstnat nevyplatí.

Kdy spotřebitelé (ne)kašlou na inflaci

Jedním z důvodů, proč centrální banky včetně té české postupně přecházely na režim cílování inflace, je to, že jasně stanovený inflační cíl a transparentní měnová politika údajně dokáží poměrně dobře formovat inflační očekávání. To pak centrální bance umožní ovlivnit inflaci v relativně krátkém časovém horizontu. Nicméně je záležitost inflace něco, co spotřebitele skutečně trápí?

Novější články Další články

Roklen Talk

Investice

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.