Top startupy roku 2017. Kolik přibylo „jednorožců“?

V roce 2017 se světová ekonomika svezla na dráze prosperity, jakou už dlouho nezažila. Pokud tedy někdy byl ideální čas, kdy začít s vlastním podnikáním, tak právě tehdy. Dařilo se především dynamickým inovativním projektům, které můžeme zařadit do kategorie startupy. Kolik z nich se však dokázalo stát „jednorožci“? To prozradila infografika serveru Visual Capitalist.

Status quo bias aneb Proč lidé nechávají věci tak, jak jsou

Zatímco ve standardní ekonomické teorii platí, že ekonomické subjekty neustále porovnávají náklady a výnosy svého chování, tedy provádějí tzv. optimalizační chování, behaviorální ekonomie bere v potaz, že skutečné lidi neustálé přemýšlení a rozhodování vlastně dost „bolí“.  Z toho plyne, že ono optimalizační chování si pak šetří jen na opravdu důležitá rozhodnutí. Tedy většinou.

Záplava kryptocoinů? Ve skutečnosti se používá jeden z deseti

O kryptoměnách se hodně mluví a píše (ať už ve zlém, či v dobrém), stejně tak se hodně nakupují. Na světě už existuje přes 1 300 digitálních měn, což je oproti standardním měnám, kterých je zhruba 180, mnohonásobně více. Jinou otázkou ovšem je, jak často se s nimi platí.  Jinými slovy, lze vůbec mluvit o měnách, anebo spíše o spekulativních investičních instrumentech?

Eskalují kryptoměny nerovnost? Distribuce bitcoinového bohatství

Co se týče rozložení bohatství mezi lidmi, světem probíhá řada znepokojivých statistik, které se snaží upozornit na palčivý problém nerovnosti. Procento nejbohatších lidí by již mělo vlastnit více majetku než zbytek světa. Na začátku tohoto roku přišla organizace Oxfam dokonce s tvrzením, že prvních osm již vlastní stejné bohatství jako „dolní“ polovina světa. Jak je to ovšem s rozložením bohatství v bitcoinovém světě? A dá se to vůbec „změřit“?

Jak rozeznat bublinu v kryptoměnách? Napoví Metcalfův zákon

Metcalfův zákon, pojmenovaný po jednom ze stvořitelů Ethernetu Robertu Metcalfovi, říká, že hodnota sítě je přímo úměrná druhé mocnině počtu jejích uživatelů. Takto lze podle Metcalfa v principu vyjádřit ekonomickou hodnotu projektu, jehož smyslem je vytvoření kanálu propojujícícho roztříštěné uživatele a střípky informací do kompatibilního celku. Lze takto ocenit i kryptoměny fungující na základě decentralizovaných sítí?

Pravda o analyticích z Wall Street. Klient vs. spotřebitel

Když si jdete něco koupit do obchodu, rozdělení rolí je jasné – vy jakožto zákazník chcete koupit pouze to, co potřebujete, avšak obchodník vám chce prodat co nejvíce (tedy mnohdy i to, co nepotřebujete). Jelikož to však dobře víte, zvykli jste si nebrat jejich nejlepší, nejlevnější a nejvýhodnější nabídky vážně (přinejmenším většinou). Jsme ovšem takto obezřetní i ve světě financí?

Další články

Právě se stalo

Další zprávy

Nejčtenější

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.