Nevíte jak dál s penězi? Zeptejte se nekvalifikovaného kamaráda

Co mohou mít společného lidé, kteří se dostali do finančních potíží, s těmi, kteří naopak chtějí využít volné prostředky k investici? Obě skupiny může napadnout stejná strategie, a to obrátit se na někoho ve svém okolí, kdo rozumí financím, resp. se tak alespoň tváří. Podle výzkumu akademiků z několika amerických univerzit se však jedná o špatnou taktiku. Výsledky šetření totiž ukazují, že nejlepším krokem je „odborná“ porada s někým, kdo, stejně jako vy, nemá o financích ani tušení.

Vyšší riziko, vyšší benefity? Středoevropané si to nemyslí

„Není nic tak katastrofálního jako racionální investiční politika v iracionálním světě,“ cituje ekonomka banky ING Maria Ferreira nepsaného zakladatele behaviorálních financí Johna Maynarda Keynese. Naštěstí nebo naneštěstí, řada lidí se ve finančním světě racionálně nechová, jak ostatně dokumentují široké poznatky tohoto směru finančně-ekonomické teorie. Ferreira například uvádí, že ačkoliv akcie poskytují nezanedbatelnou bezrizikovou prémii, řada domácností nevlastní ani jedinou.

Za tři roky z nuly na čtyři miliardy. Zonky raketově roste

Online Peer-to-peer (P2P) služba Zonky aktuálně hlásí přes 21 tisíc investorů, kteří zafinancovali již 27 tisíc půjček. Za tři roky od svého vzniku platforma protočila přes čtyři miliardy korun. Zonky roste díky investicím do technologických inovací, rozvoje brandu a klientského servisu. A na podzim přijdou další novinky.

Modely vs. pudy. Úspěšní tradeři sází na instinkty

Zejména v 90. letech minulého století zažívaly americké finanční trhy doslova boom finančního inženýrství, kdy na jedné straně vznikaly nové a nové sofistikované finanční produkty a na straně druhé ještě sofistikovanější modely pro stanovení jejich hodnoty a rizika. A i když by se mohlo zdát, že v tak složitém finančním světě se již bez stejně složitých matematických vzorců nelze obejít, následná finanční krize z roku 2008 ukázala, že spoléhat se pouze na čísla může být snadnou cestou do pekel.

Racionální iracionalita. Investoři investují do podvodů, i když o nich vědí

V rámci akcií lze vymezit dvě v principu protikladné skupiny, které jsou velmi rozdílné zejména v tom, co od nich investor může očekávat. Jako tzv. blue chips se standardně označují akcie velkých a celosvětově známých firem. Mezi jejich hlavní charakteristiky patří, že se se obvykle jedná o stabilní investici s relativně nízkým rizikem ztráty. S tím je ovšem spojený také relativně nízký výnos. Odvážnější investoři se tak ohlíží raději po penny stocks, které slibují šanci i na stonásobný výnos…

Naděje na věčný život za 100 tisíc dolarů? Boháči si zmrazují mozky

I když se stále najde dost lidí, kteří baží po penězích, slávě a moci, přinejmenším na bohaté západní polokouli se nyní postupně posouváme do stavu, kdy se nejdražší komoditou na světě začíná být prostý čas. Je sice pravděpodobné, že díky zdravé životosprávě a dalším investicím do našeho zdraví budeme žít o pár let déle, víceméně však platí, že doba, kterou můžeme strávit životem na této planetě, je do značné míry omezená. Anebo ne?

Další články

Právě se stalo

Další zprávy

Nejčtenější

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.