Další články

Město blahobytu. Šejkové postaví metropoli za půl bilionu

Království Saudské Arábie plánuje investovat do nového projektu jménem NEOM. Město na „zelené louce“ bude spojeno s Jordánem i Egyptem, rozkládat by se mělo na ploše 10000 čtverečních mil (37 Singapurů) a „spolkne“ neuvěřitelných 500 miliard dolarů. Podle odborníků je dalším symbolem nového reformního přístupu v zemi. Vedení obřího projektu se ujme bývalý šéf Siemens.

To chce klid. A proto vydělejte na hysterických investorech

Trhy, a zejména to platí o těch finančních, nejsou pouhým výsledkem agregace řady individuálních rozhodnutí agentů. Nejenže tito agenti reagují na změny fundamentů, od kterých by přirozeně měla být odvozena situace na trhu, ale často reagují také na sebe navzájem. A jelikož tyto reakce mnohdy nelze předvídat, situace na trhu se může měnit nejen každý den, ale klidně každou hodinu či minutu. Investor tedy – pokud chce vydělat, nebo alespoň neprodělat – aby byl neustále ve střehu.

Investiční „pokec“: Kdo si dovolí nesouhlasit s Warrenem Buffettem?(!)

Je lepší držet hotovost než drahou akcii. Warren Buffett tvrdí, že když vezmete všechny aerolinky za celou dobu jejich existence a sečtete jejich zisky, vyjde vám záporné číslo. Žádná letecká společnost nemá konkurenční výhodu oproti jiné. Proto mě toto odvětví nezajímá, říká říká v rozhovoru s portfolio manažerem Erste Asset Management Mikulášem Splítkem ředitel Vltava Fund Daniel Gladiš.  

Investoři jako stádo ovcí. Pátráme po tržním konformismu

Lidé často dělají nikoliv to, co sami považují za správné, ale to, co za správné považují lidé v jejich okolí. A tito lidé zase opakují to, co vidí u ostatních. Toto konformní chování lze vysvětlit zejména dvěma důvody. Člověk je tvor společenský, a tak si přirozeně přeje zapadnout mezi ostatní. Jiným důvodem však může být to, že nevěříme svému vlastnímu úsudku a necháme se zviklat většinou, která se „přece nemůže plést“.

Jak se nezamilovat do svého portfolia (a neprodělat)

Říká se, že za plotem je tráva vždy zelenější. Ovšem zdá se, že investoři takovou závistí, na kterou naráží ono známé pořekadlo, nijak zvlášť netrpí. Ba právě naopak, z behaviorálních financí je známý tzv. endowment effect neboli efekt vlastnictví. Jak název napovídá, tento behaviorální předsudek označuje fakt, že lidé mají obvykle tendenci přikládat neadekvátně vysokou hodnotu aktivům, které již vlastní, oproti těm, které jejich naopak nejsou.

Novější články Další články

Roklen Talk

Investice

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.