Další články

Podruhé o inflaci a kvantitativní teorii peněz

Člověk dnes při čtení ekonomických rubrik novin snadno nabude dojmu, že inflace závisí hlavně na inflaci v eurozóně, případně cenách komodit a nějaká domácí měnová politika a množství peněz má na inflaci pouze omezený vliv. Opravdu?

Poprvé o inflaci a kvantitativní teorii peněz

Když se dnes řekne inflace, většině lidí se patrně vybaví něco o růstu cen a možná také něco o jakémsi indexu spotřebitelských cen. Pojem inflace je ale v první řadě o ztrátě kupní síly peněz. To znamená, že ačkoliv jsem za 100 korun doposud mohl koupit například pět piv, najednou můžu koupit jen čtyři nebo dokonce jen tři.

Mohou se rezervy centrální banky vypařit?

V poslední době lze pozorovat zejména nárůsty bilancí centrálních bank, a to v souvislosti s uvolňováním měnových politik, ať už jde o tzv. kvantitativní uvolňování nebo o intervence na devizovém trhu, jak je tomu v případě České národní banky. Pro případ intervencí proti posílení domácí měny je pak charakteristické, jak jsme již viděli minule, že centrální banka nakupuje zahraniční měnu a platí za to vyšší tvorbou rezerv komerčních bank. Totéž by samozřejmě platilo opačně – pokud by centrální…

Jak centrální banka provádí měnovou politiku

Většina studentů ekonomie se nejpozději v druhém semestru dozví, že centrální banky provádějí měnovou politiku prostřednictvím změn v množství peněz v ekonomice. Taky se u toho dozví, že pokud centrální banka množství peněz změní, dříve nebo později dojde také ke změně cen.

Ztráty (a zisky) centrálních bank

„Kdo ukradl těch padesát miliard“, zeptal se svého času jeden český poslanec v reakci na ztrátu České národní banky. Neukradl je nikdo, přesto je fakt, že centrální banky mohou mít významné ztráty. Není to ovšem kvůli špatnému hospodaření, ale jde o vedlejší důsledek měnové politiky. Obvykle je možné výraznější výkyvy v hospodářském výsledku pozorovat v nových tržních ekonomikách, nedávno však výraznému zhoršení hospodářského výsledku čelila i švýcarská centrální banka. Bilance centrálních bank…

Novější články Další články

Roklen Talk

Investice

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.