Další články

Co takhle zbavit banky práva vytvářet peníze?

Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že se švýcarskému hnutí Vollgeld Initiative podařilo shromáždit dostatek podpisů k tomu, aby vláda vypsala referendum. Referendum, jež by mělo podle svých navrhovatelů zbavit komerční banky jejich výsady vytvářet nové peníze, a vložit toto právo pouze do rukou Švýcarské národní banky. Podobné iniciativy proběhly v několika posledních letech i jinde: například na Islandu, v Irsku či na Novém Zélandu. I když se v rámci legislativního procesu nedostaly tak…

Podruhé o inflaci a kvantitativní teorii peněz

Člověk dnes při čtení ekonomických rubrik novin snadno nabude dojmu, že inflace závisí hlavně na inflaci v eurozóně, případně cenách komodit a nějaká domácí měnová politika a množství peněz má na inflaci pouze omezený vliv. Opravdu?

Poprvé o inflaci a kvantitativní teorii peněz

Když se dnes řekne inflace, většině lidí se patrně vybaví něco o růstu cen a možná také něco o jakémsi indexu spotřebitelských cen. Pojem inflace je ale v první řadě o ztrátě kupní síly peněz. To znamená, že ačkoliv jsem za 100 korun doposud mohl koupit například pět piv, najednou můžu koupit jen čtyři nebo dokonce jen tři.

Mohou se rezervy centrální banky vypařit?

V poslední době lze pozorovat zejména nárůsty bilancí centrálních bank, a to v souvislosti s uvolňováním měnových politik, ať už jde o tzv. kvantitativní uvolňování nebo o intervence na devizovém trhu, jak je tomu v případě České národní banky. Pro případ intervencí proti posílení domácí měny je pak charakteristické, jak jsme již viděli minule, že centrální banka nakupuje zahraniční měnu a platí za to vyšší tvorbou rezerv komerčních bank. Totéž by samozřejmě platilo opačně – pokud by centrální…

Jak centrální banka provádí měnovou politiku

Většina studentů ekonomie se nejpozději v druhém semestru dozví, že centrální banky provádějí měnovou politiku prostřednictvím změn v množství peněz v ekonomice. Taky se u toho dozví, že pokud centrální banka množství peněz změní, dříve nebo později dojde také ke změně cen.

Novější články Další články

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.