Roklen Talk

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Iracionální horečka na trhu nemovitostí

Ceny nemovitostí, výstavba nových bytů, regulace ČNB a další podobné zprávy neúnavně plní téměř všechna informační média od televizních zpráv po sociální sítě. Ve společnosti se množí samozvaní experti na nemovitostní trh a lidé se dovedou o rostoucích cenách nových bytů bavit dlouhé minuty. Diskuze se ale téměř vždy točí kolem tržních fundamentů, možné změny v chování a přemýšlení české společnosti podrobně probírány nejsou.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Švejkování: Spy Jazz & Charles Krauthammer se loučí

Sledujeme amerického prezidenta, kterak se dva dny po triumfálním návratu ze setkání s Kim Čong-unem v Singapuru neplánovaně prohání po trávníku Bílého domu se smečkou novinářů v patách, dává live rozhovor FOX News a poté se rozhodne k neplánovanému impromtu tiskovce. 

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Jak moc se zvýší americkým firmám zisky díky snížení daní?

Americké firmy platí od letoška daň ze zisku pouze ve výši 21 procent oproti loňským 35 procentům. Jako investory nás zajímá, o kolik se jim díky nižší daňové sazbě zvýší zisk. Jednoduchá aritmetika naznačuje, že by to mělo být o 21 procent. V praxi to ale bude mnohem méně, a to i u těch společností, které podnikají téměř výhradně na domácím americkém trhu a platily dosud opravdu daň ve výši 35 procent.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Sousedův teleport omezuje mou svobodu!

Občas se setkávám s názorem, že před rokem 1989 jsme sice nesměli vycestovat, ale od dnešní situace se to zas tolik neliší, jelikož ač teď můžeme, nemáme za co; a zcela běžně lze narazit na trochu slabší výrok, že i když je kapitalismus efektivní, dává veškeré výhody pouze bohatým, protože svobodu chudých omezují jejich špatné finanční možnosti. Ne že bych snad rozporoval větší možnosti bohatých lidí oproti chudším, čehož jsme mimochodem svědky v každé době a za každého režimu; rád bych však…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Příběh Václava Muchny: Y Soft jako česká success story

Spoluzakladatel a CEO firmy Y Soft Václav Muchna zachytil pro web Roklen24 svůj podnikatelský příběh. Z brněnské firmy je dnes významný globální hráč. Jaké překážky musel postupně překonat? Co bylo na cestě k úspěchu nejtěžší? A co by doporučil startupistům, kteří jsou na úplném začátku….

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Přísnější hypotéky. Postrach mladých párů i drobných investorů

Všeobecně se očekává, že Česká národní banka zpřísní své doporučení pro poskytování hypoték, a to pro posuzování ukazatelů DTI a DSTI. Ty vyjadřují výši celkových dluhů klienta k jeho ročnímu příjmu, respektive výši všech splátek dluhů vztaženou k měsíčnímu příjmu. Podobná doporučení ČNB sice nejsou závazná, ale banky se jimi zpravidla řídí. Dosáhnout na hypotéku v dostatečné výši tak bude reálně pro některé žadatele složitější, často budou muset slevit ze svých nároků na pořizovanou…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Švejkování: Kimův velvyslanec v Bílém domě & Q znovu zasahuje

Za romanticky a zároveň surrealisticky působícím oknem Bílého domu, obrostlým révou, se občas mihne stín. Kamera se nehýbe a moderátoři mají ztišené hlasy. Druhý nejvyšší činitel Severní Koreji Kim Jong-čchol se zde, v Oválné pracovně, setkává s prezidentem USA Donaldem Trumpem. Neplánovaně si sem odskočil z New Yorku, kde po dva dny jednal s americkými protějšky v čele s ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Mezinárodní obchod: Ekonomové na tenkém ledě (i kvůli politikům)

Přístup Donalda Trumpa k mezinárodnímu obchodu a k příslušným smlouvám jako by nasypal sůl do rány ekonomie. Nejde ani tak o podkopání ekonomického poznání, že odstranění bariér obchodu pomáhá ekonomikám po celém světě a že samotné zavádění bariér je nástroj, který naopak podlamuje ekonomickou perspektivu zemí. Tento poznatek zůstává jedním z nejvýznamnějších intelektuálních počinů ekonomie. Problém je v aplikovatelnosti některých poznatků do praxe, která je sama o sobě složitější, a navíc…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Nejistota kolem ropy

Měla být po nějakou dobu levnější a místo toho podražila. Za navýšením spotových cen ropy na více než 70 dolarů za barel Brentu jsou zodpovědné geopolitické faktory, které mohou narušit běžné dodávky ropy. K nejdůležitějším z nich patří riziko vypuknutí konfliktu v oblasti Perského zálivu, ale i rozpad ropného průmyslu ve Venezuele. V důsledku toho dochází k situaci, se kterou souvisí předpoklad udržení se po jistou dobu vyšších cen. Stačí říci, že předpovědi průměrných cen ropy Brent na roky…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Smart City: Všelék ne. Účinné a rychlé řešení ano.

V České republice registrujeme v posledních letech významné demografické změny, a to především ve městech, kde už bydlí více než polovina obyvatel. Nárůst počtu lidí sledujeme zejména v Praze, Brně a Liberci a jejich okolí. Není divu, neboť jsou to místa s velmi dobrou nabídkou pracovních příležitostí a solidní kvalitou bydlení i občanské vybavenosti. Na druhou stranu ale máme i oblasti, které čelí odlivu lidí – třeba Ostravsko nebo severní Čechy.

Další články

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.