Roklen Talk

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Populismus v boji o český sociální stát

„Je třeba zamezit brutálnímu zneužívání sociálních dávek. Vyšší minimální mzda vede k nezaměstnanosti. Není třeba, aby v budoucnu lidé pracovali déle než do 65 let.“ Tyto  výroky, zdaleka nejen z úst politiků, často charakterizují debatu o české sociální politice. Zároveň však poukazují na skutečnost, že v debatě kolem české sociální a hospodářské politiky je více ideologie než znalostí.  

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Wall Street v rudém. Ukažme si na pasivní fondy

Akciový index NASDAQ včera zaznamenal pokles o 4,4 % a od začátku října klesl skoro o 12 %. To je jeho možná nejhorší měsíc od roku 2008. Ostatní indexy na tom nejsou o mnoho lépe a už si toho všímají i lidé, kteří se jinak moc o akcie nezajímají.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Centrální banky a helicopter money. Mnoho otázek, málo odpovědí

Myšlenka „rozhazovat peníze z vrtulníku“ a napomoci tak růstu poptávky a inflace v době, kdy se ekonomika nachází v útlumu, rezonuje v akademických kruzích od konce šedesátých let 20. století. Českými zastánci koncepce rozhazování peněz z vrtulníku se v poslední době stali Mojmír Hampl a Tomáš Havránek, kteří zavádějí a rozvíjejí koncept přímé podpory spotřeby domácností centrální bankou. Nejen na jejich pohled, ale i na rizika přímé podpory centrální bankou, se zaměřím ve druhé části článku…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Měly by centrální banky během hluboké krize rozhazovat peníze z vrtulníku?

Myšlenka „rozhazovat peníze z vrtulníku“ a napomoci tak růstu poptávky a inflace v době, kdy se ekonomika nachází v útlumu, rezonuje v akademických kruzích od konce šedesátých let 20. století. Oživuje se vždy, když se vyspělé ekonomiky dostanou do vleklých růstových potíží doprovázených deflačními riziky. Naposledy se tak stalo po finanční krizi, přičemž nejintenzivnější diskuse o tomto tématu probíhaly v letech 2013–2016. Českými zastánci koncepce rozhazování peněz z vrtulníku se v poslední…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Švejkování: Kava-saga & Red October

„Soudce Kananaugh, třel, nebo netřel jste si v létě 1982 penis o jinou osobu?“ zní jedna z otázek v průběhu neuvěřitelného slyšení senátního výboru v aféře jmenování soudce Kavanaugha, kandidáta nominovaného 9. července prezidentem Donaldem Trumpem na místo soudce amerického Nejvyššího soudu, uvolněné odstoupením soudce Anthonyho Kennedyho v červnu.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

ČNB jako koncentrace kvality aneb (ne)efektivní alokace ekonomů v ČR

Mediální pozornost věnovaná zvyšování úrokových sazeb vysoce překračuje význam měnově-politických kroků. Měnová politika je v dnešní situaci v České republice především otázka rutinních parametrických změn. To je do jisté míry dáno i nastavením institucionálního rámce fungování centrální banky, reputací, pracovní kulturou a množstvím kvalitních ekonomů. Ti naopak chybí v jiných veřejných rolích, kde jich je třeba a kde by mohli být pro společnost i užitečnější. To však není chyba ani ekonomů…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Krach Lehmanů deset let poté. Odkud přiletí další černá labuť?

Bankrot investiční banky Lehman Brothers byl klíčovou událostí, která před desetiletím proměnila vážné potíže finančních trhů v naprostou paniku. Vypukla velká finanční krize, jejíž skutečné příčiny se dodnes nevyřešily. Pouze se zamaskovaly a přesunuly jinam. Trhy se proto bojí znovu. Odkud očekávají problémy tentokrát?

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Švejkování: FISA Inferno & Deep State

Americké sociální sítě se zmítají v zuřivé válce o odtajnění obsahu opakovaných žádostí FISA (povolující špehovat cizí agenty), jejichž obsah a podpisy visí nad Muellerovou komisí a globalisty jako globální mediální gilotina. Napětí i tlak stoupají, nervy praskají, média se zmítají zabalená do vlastních propagandistických pavučin.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Nesrovnávejme nesrovnatelné aneb Nejen o intervencích ČNB

To, co by pomohlo k lepší diskuzi o veřejných politikách, a nejen o nich, je lepší promyšlení tzv. counterfactual scenario. Už jen sama neexistence vhodného českého výrazu ale naznačuje jakýsi problém a neukotvenost tohoto pojmu v domácím prostředí.

Novější články Další články

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.