Roklen Talk

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Krátké pozice aneb Co nám daly a proč je opouštíme

Přibližně před osmi lety, v roce 2011, jsme si sedli s kolegy ve Vltava Fund a vedli jsme debatu na následující téma - pokud bychom řídili fond ještě dalších 30 let, čím bychom mohli pro akcionáře fondu v budoucnosti přinést dodatečnou hodnotu nad rámec investiční strategie, kterou praktikujeme? Z různých zvažovaných možností nakonec zůstala jedna - krátké pozice. Rozhodli jsme se, že se do nich ve velmi omezené míře pustíme a přibližně po sedmi letech zhodnotíme, jestli zde dokážeme opravdu…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Rok 2019 může být nejzajímavějším od poslední finanční krize

Letošek může být nejzajímavějším rokem od poslední finanční krize. Co nás čeká v roce 2019? Jaké faktory zasáhnou americký dolar? Může Čína snížit své zadlužení při zachování relativně stabilního juanu? Politika EU - budou země táhnout za jeden konec, nebo se každá vydá do boje samostatně? Jak nakonec skončí telenovela s názvem Brexit?

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Válka kyborgů: Proč bychom (ne)měli spojit naše těla s technologií?

Když na začátku 19. století ničili luddité stroje, které díky průmyslové revoluci začaly nahrazovat jejich práci, svého cíle nedosáhli. Možná bychom i mohli říct, že stroje vyhrály. Dnes začínáme pomalu řešit jinou otázku spojenou s technologiemi. Do jaké míry bychom měli naše těla fyzicky spojovat se stroji? Měli bychom se snažit co nejvíc, nebo se připojit k bioludditům, tedy těm, kdo jakékoliv technologické zásahy do přirozeného chodu lidského těla odmítají? A kdo vyhraje tuto potyčku?

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Banky a rok 2018? Nepřeberné množství nových nařízení

Neustále všude kolem sebe slyšíme, že regulace a technologie jsou hlavními hybateli změn v bankovnictví. Toto pravidlo platí, ale může odvádět pozornost od něčeho ještě důležitějšího. I v roce 2018 reformy regulatorních předpisů a technologické inovace nadále měnily tvář evropského bankovnictví.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Švejkování: „Transparency, Nancy“! & D5 fiasco

Donald Trump udělal neústupným zástupcům amerických demokratů Nancy Pelosi a Chucku Schumerovi pořádnou čáru přes rozpočet a pozval do Bílého domu na závěrečné jednání o rozpočtu na zabezpečení hranic média. Viditelně podráždění top demokraté opakují stále dokola, že země potřebuje bezpečnou hranici, ale v žádném případě neodsouhlasí finance na zeď (pro kterou vlastnoručně před pár lety za Obamy hlasovali), maximálně prý odsouhlasí plot.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Jak bojovat s narůstající evropskou legislativou? Řešením je regtech

Globální finanční krize odstartovala novou éru vládních legislativních předpisů, což finančnímu odvětví způsobilo značné starosti. V posledních letech zaznamenávají finanční instituce ve všech zemích světa nárůst povinností vycházejících z nově zaváděných pravidel, jako jsou evropské směrnice MiFID II a GDPR, nebo pravidla pro ověřování totožnosti zákazníků (KYC) a proti praní špinavých peněz (AML). Nejlepší způsob, jak tyto narůstající požadavky splnit, je pomocí regulatorních technologií…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Rok 2019? Ocitneme se na prahu nové ekonomické reality

Už za chvíli opět začne období, kdy zpomalíme tempo a podíváme se zpětně na uplynulé měsíce. Nyní je proto čas na revizi a zhodnocení situace. Charakteristickými rysy tohoto roku byly: konec synchronizovaného celosvětového růstu, nárůst populismu v západním světě a volatilní finanční trhy.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Proč máme rádi zpětné odkupy akcií (někdy)

Odkupy vlastních akcií jsou běžným a často i nejlepším způsobem, jak alokovat kapitál společnosti. Tento postup se však přesto nezřídka setkává s kritikou. Firmám odkupujícím velké množství vlastních akcií je vytýkáno, že se snaží o finanční inženýrství, ze kterého mají užitek jen akcionáři, místo toho, aby investovaly do růstu a přispěly tak k prosperitě celé ekonomiky. S tímto názorem nesouhlasím a pokusím se vysvětlit proč.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Politici aneb Když náhoda ovlivňuje volby

Na politicích záleží.  Kdo je zvolen do zastupitelstva, je pro obec důležité v mnoha směrech. Z ekonomického pohledu jde minimálně o investice do veřejných statků, jako je dopravní obslužnost, školství, údržba veřejných prostor nebo nastavení daně z nemovitosti. Z toho důvodu se ekonomové snaží pochopit, jak voliči za různých okolností volí a jací lidé a za jakých okolností vůbec kandidují. Již poměrně dlouho máme zdokumentované, že kandidát, který obhajuje mandát, nejenže bude s větší…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Mračna nad brexitem. Mayová dohodu v parlamentu neprosadí

Evropská unie na víkendovém summitu schválila dohodu o brexitu velmi rychle. Skutečná výzva však čeká na premiérku Theresu Mayovou v britském parlamentu. Proti dohodě se již vyslovili labouristé, stejně jako severoirská strana DUP.

Novější články Další články

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.