Strach z evropské recese a německá „nula“ pod tlakem

Evropská ekonomika zpomaluje. Reálná hrozba brzké recese je sice podle nás mimo mísu, nervozitu však přiživuje nemálo faktorů, od propadu evropského segmentu průmyslu přes geopolitická rizika, jako jsou obchodní války či brexit. Optimismus tak slábne a investoři se začínají postupně přesouvat do bezpečných přístavů, kam v rámci (nejen) starého kontinentu patří například německé státní dluhopisy.

Dolarová jízda. Zelené bankovky bořily rekordy

Začátek týdne se nesl ve znamení nadále sílícího dolaru, který se ve vyjádření dolarového indexu dostal na letošní maximum nad hodnotou 97 bodů. I přesto, že americká centrální banka zvolnila svůj přístup k utahování měnové politiky, zelené bankovky aktuálně profitují zejména z geopolitického dění.

„Citlivě“ o koruně a úrokových sazbách

Česká národní banka se podobně jako Fed ponořila v otázce dalšího zvyšování sazeb do vyčkávacího módu. Její výhled ekonomického růstu, inflace i odhadované trajektorie kurzu byl oproti předchozí verzi sice revidován ke slabším číslům, nádech optimismu je ale stále přítomen. A to se týká především vývoje kurzu koruny.

Cesta za slabším dolarem bude zřejmě trnitá

Fed si konečně začal uvědomovat, co jeho režim monetárního zpřísňování způsobuje, a že silný americký dolar je stále více nekompatibilní s finanční stabilitou. Přesto mu ještě nějakou dobu potrvá, než dokáže dosáhnout obratu původního kurzu. Nedostatek světlých bodů v globální ekonomice v průběhu roku navíc může znamenat, že cesta k vytrvale slabšímu USD bude v roce 2019 velmi trnitá.

Kdo (ne)čeká posílení koruny

Jak si letos vede kurz koruny? Při pohledu na graf vidíme pohyb v rozmezí zhruba třiceti haléřů a oslabení vůči euru o necelé půl procento. V rámci ročního výhledu by se ale tento směr měl obrátit, alespoň podle analytiků oslovených agenturou Reuters. Dle výsledku únorového šetření by se koruna dokonce mohla stát královnou regionu.

Nezajištění investoři a pád zelených bankovek

Dolar tento týden sílí. Ne každý však věří v pokračování tohoto trendu. Naopak, mnozí analytici již teď vyhlíží pomyslný vrchol zelených bankovek, po kterém bude následovat jejich propad. A podle banky Morgan Stanely by jeho hnacím motorem mohli být především nezajištění zahraniční investoři držící dolarová aktiva.

Další články

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.