Turci v akci. Bude to stačit?

Turecko zachraňuje, co se dá. Tamní regulátor během včerejšího dne představil nejnovější opatření, která mají za úkol se poprat s oslabující lirou. Stejně tak mají pomoci firmám, jež se ocitly v problémech se splácením svých půjček. Lira, jak se zdá, díky tomu získala alespoň nějakou půdu pod nohama. I přesto však vyhlídky turecké ekonomiky stále nepovažujeme za kdovíjak růžové.

Úprk do bezpečí. Dolar na více než ročním rekordu

Americké měně svědčí nejistota kolem Turecka. Byť během včerejšího dne turecká lira zastavila svůj předchozí pád, investoři stále dávají přednost bezpečným přístavům, jako jsou právě zelené bankovky. Apetit obchodníků pak potvrzuje i druhá nejvyšší hodnota sázek hedgeových fondů na long USD v letošním roce.

Letní nervozita a (ne)historické rekordy

Počasí posledních dní je poměrně monotematické. To samé se však nedá říci o trzích, kde, byť nejde o žádné velké výkyvy, se projevuje kolísavost nálady některých investorů. Po pondělním strachu, přišlo úterní uklidnění, po němž následovala středeční mírná nejistota. Tak nějak by se dal popsat vývoj například u eurodolaru, který aktuálně podléhá žalostně prázdnému kalendáři.

Čínský oddych a mračna nad Tureckem

Zatímco začátek týdne patřil jasně dolaru, během pár hodin se tento vývoj zvrátil. Investoři se tak poměrně rychle oklepali z nervozity plynoucí z nedávné eskalace americko-čínské obchodní roztržky. Byť by se mohlo zdát, že je vše –  s nadsázkou řečeno –  ok, v jistých regionech se rýsují poměrně negativní scénáře, jako například v Turecku.

Obchodní válka a čínská nervozita

Nový týden začal pro dolar pozitivně. Dolarový index se posunul na svá téměř roční maxima, ve dvojici s eurem pak padlo pětitýdenní minimum společné evropské měny. To vše v prostředí eskalujících hrozeb kolem čínsko-americké obchodní roztržky a sílící čínské nervozity.

Koruna se od ČNB velké podpory nedočkala

I přesto, že Česká národní banka včera opět zvýšila své sazby, koruna se od tohoto kroku nedočkala velké podpory. Nepomohla dokonce ani rychlejší očekávaná trajektorie růstu úroků. Guvernér ČNB navíc přiznal, že další relativně brzké zvýšení sazeb nelze zcela vyloučit.

Další články

Právě se stalo

Další zprávy

Nejčtenější

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.