Sen o vlastním domě jako nedosažitelný cíl?

V poslední době se sbíhají tři faktory, které výrazně ovlivní stavbu nových rodinných domů. Zvyšující se cena stavebních pozemků a jejich nedostatek, zvyšující se a to výrazně cena práce, a za rohem číhá nový zákon o snižování spotřeby v domech (zákon č. 318/2012 o hospodaření energií, novela zákona č. 406/2000), který se projeví novými požadavky pro výstavbu domů od roku 2020.  Všechny tyto faktory znamenají jediné – zdražení nové výstavby.

Stavební pozemky – v zajímavých lokalitách je jich málo. Do budoucna budou stavební pozemky dražší. Na jejich výstavbu jsou kladeny čím dále vyšší nároky ze strany měst (které pak přebírají infrastrukturu – silnice, osvětlení, chodníky), ale i ze strany dodavatelů energií, kterým developer po ukončení projektu sítě předává. Města chtějí více zeleně, což je v pořádku, ale ta se musí „ukrojit“ z možného stavebního pozemku, to samé platí pro širší chodníky apod. Budoucí správci sítí – vody, kanalizace, plynu schvalují projekty, pro infrastrukturu a logicky chtějí, aby použité materiály vydrželi co nejvíce. Proč? Protože tyto firmy budou infrastrukturu nakonec spravovat, a čím kvalitnější výstavba, tím méně oprav v budoucnu.

Jak roste Praha aneb budou mít noví Pražané kde bydlet?

Cena práce – několik lidí z oboru mi potvrdilo, že jen oproti loňsku chtějí jeho subdodavatelé o zhruba 15 až 25 procent více za svojí práci. Nedostatek řemeslníků, ekonomický boom, který tlačí jednak na mzdy, ale také zvyšuje poptávku po nových domech. To je kombinace, která pokud se nic nezmění, bude pokračovat i v dalších letech. Nedostatek řemeslníků by měl vést i v budoucnu k jejich daleko vyššímu ohodnocení, to je bohužel jediná šance, aby do škol nastupovala nová generace. Pro řemeslníky jedině dobře, pro stavebníka je efekt jasný

Zákon o hospodaření s energiemi – je sice z roku 2012, ale pro rodinné domy bude platit až od roku 2020. Ve zkratce se jedná o to, že se budou smět stavět domy pouze s téměř nulovou spotřebou energie. Neříkám, že to není dobře, protože tyto domy ušetří domy svému majiteli náklady na spotřebu energií. Na druhou stranu budou na kvalitu výstavby kladeny daleko vyšší nároky – a to bude dražší.  Technické zařízení spojená s novými technologiemi bude vyžadovat servis – a dopad vzhledem k stoupajícím mzdám je jasný. Mluví se o tom, že náklady na výstavbu takových domů budou o cca 5-15 % dražší než u současné výstavby.

Pracuje s Elonem Muskem. A má největší českou realitku v Silicon Valley

Závěrem:

Rozhodnutí je na každém, co si z tohoto budoucího trendu vezme. Osobně si myslím, že koupit si minimálně stavební pozemek nemusí být do budoucna vůbec špatné rozhodnutí.

 A jen tak na okraj nezmínil jsem ještě jeden faktor, který bude mít také podstatný vliv na splnění snu o rodinném domě, a to je další očekávané omezování výše hypoték, tedy poměru úvěru a vlastních zdrojů……

 

Newsletter