Skvělá doba být startupistou. Jděte do toho a riskujte!

Guillaume Fournier, Partner Credo Ventures. Zdroj: Credo Ventures

Přibývá startupů i investičních fondů zaměřených na začínající projekty, a na trhu je tak čím dál více příležitostí. Jaká specifika má, co se týče podnikání a investic, region střední a východní Evropy? Jak se proměňuje trh se soukromým kapitálem a co v současnosti přitahuje pozornost investorů? Nejen na tyto otázky odpovídal v rozhovoru pro Roklen24 Guillaume Fournier, partner v investičním fondu Credo Ventures.

Jaké jsou podle vás přednosti našeho regionu, co se týče podnikatelských příležitostí a investic do startupů?

V rámci střední a východní Evropy vidíme úžasné technické talenty, takže hlavní předností je nadání vytvořit startupy zaměřené na software a technologie, které mohou mít následně globální úspěch. Pokud tedy zakladatelé mají i komerční a byznysový mindset, aby se svými projekty vyrazili a dobyli svět. Pokud se povede najít takovouto kombinaci talentu a byznysového nastavení, tak jde většinou – z našeho pohledu venture capital fondu – o skvělé příležitosti.

Jak je to s atraktivními příležitostmi v současné době?

V současné době vidíme nekonečně atraktivních příležitostí. V začátcích Credo Ventures jsme hledali různé příležitosti s relativní jistotou, že objevíme všechny, které vyhovují našim investičním cílům. V současné době ale rozhodně nejsme schopni pokrýt všechno. Je tu neskutečné množství talentovaných týmů, neuvěřitelně se zlepšila úroveň podnikatelských schopností a je tu čím dál více lidí, kteří mají pracovní zkušenosti ze zajímavých mezinárodních technologických firem a kteří vědí, co obnáší rychlý růst i investice od VC fondu.

Investiční možnosti se tak výrazně rozšířily, ale na druhou stranu je tu o mnoho více VC fondů, se kterými částečně spolupracujeme a částečně soupeříme. Za dobu fungování Creda máme skvěle nastavenou infrastrukturu na hledání potenciálních investic. Aktuálně ale potřebujeme rozšířit tým, protože nemáme kapacity na to podívat se detailněji na všechny, které by nás zajímaly. V tomto ohledu je opravdu skvělé vidět takový vývoj a nárůst investičních příležitostí v našem regionu.

Jaké typy startupů jsou pro vás z pohledu investice nejatraktivnější?

V tomhle se pohled jiných fondů může lišit, ale z našeho to vždycky byly společnosti, které využívaly technologie jako svou kompetitivní výhodu. Typicky společnosti, které například vyvíjejí komplexní software, který je těžko replikovatelný, využívají strojové učení, umělou inteligenci a tak dále. Původně jsme zkoumali služby zaměřené na B2B segment. V současnosti se to ale trošku mění, protože vidíme více talentů například v e-commerce, což není žádná raketová věda – jde více o vhodné nastavení služby nebo produktu, úspěšnou exekuci a budování značky. Dříve bychom se na takovéto firmy nezaměřovali, protože bychom za prvé cítili, že nemáme v této oblasti dostatek zkušeností, a zároveň bychom měli menší důvěru v to, že z tohoto oboru v rámci našeho regionu vyroste nějaká mezinárodně úspěšná firma.

Tento postoj vedl mimochodem k několika propásnutým příležitostem, například jsme v rané fázi zamítli investici do Docplanner (úspěšná online platforma na propojování pacientů a lékařů, pozn. red.). Dnes je ale takovýchto příležitostí mnohem více a i my se na ně více zaměřujeme. Jednou z našich nejúspěšnějších firem v portfoliu je Productboard (platforma pro produktové manažery, pozn. red.), která zároveň nastavila laťku v tom, jak z našeho pohledu má vypadat skvěle vytvořený produkt. V našem hledáčku jsou tak i zakladatelé startupů, kteří přesně ví, jak přemýšlejí a co potřebují uživatelé a nabízí produkt s vynikajícím uživatelským zážitkem a uživatelským prostředím, bez ohledu na to, jaká technologie za daným řešením stojí. I takové zdánlivé nuance tvoří konkurenční výhodu.

Jak vnímáte současnou konkurenci mezi venture capital fondy?

Z pohledu startupistů je současná konkurence mezi VC fondy skvělá, nikdy nebyl lepší čas na to získat finance. Respektive, 3. a 4. čtvrtletí minulého roku byly rekordní, nyní vidíme mírné ochlazení, ale i tak je to pro zakladatele a majitele mladých firem fantastické období pro získávání kapitálu. To, že je daleko více VC fondů, které hledají různé zajímavé podnikatele a startupy, je v uvozovkách problém jen z našeho pohledu, my se s tím musíme nějak popasovat. V roce 2010 tu bylo Credo a možná pár fondů s jiným zaměřením, které jen občas udělali čistě venture capital investici. V současnosti jen v České republice vidíme pět až šest fondů čistě zaměřených na venture capital, tedy na investice do startupů a mladých firem. Nicméně mezi těmito fondy funguje nejen konkurence, ale i kooperace, vnímáme otevřenost a ochotu společně investovat do vybraných projektů. Navíc rostoucí počet VC fondů znamená, že máme v rámci trhů, které nás zajímají, jednodušší možnost najít lokálního partnera, který daný region i firmy zná nejlépe. 

Nicméně my se snažíme držet našich principů, jako je profesionalita a přátelskost. I když se nakonec rozhodneme do daného projektu neinvestovat, chceme, aby i naše zamítnutí mělo pro daný projekt alespoň nějakou přidanou hodnotu a my i nadále byli tím, za kterým přijdou zakladatelé nejdříve.

Vidíte nějakou proměnu na trhu se soukromým kapitálem v souvislosti s pandemií?

Covidová krize přinesla jak pozitiva, tak negativa. V současnosti je například jednodušší pro zakladatele firem shánět kapitál téměř odkudkoli. Zatímco dříve by například americký fond vůbec neuvažoval o investici do startupu v rámci regionu střední a východní Evropy. Nyní to je možné na dálku.

K zájmu zahraničních investorů o náš region samozřejmě přispívá i zvyšující se množství podnikatelských úspěchů. To vnímám jako jednu z výhod po-covidového období. Nicméně částečný přesun do online světa a možnost dělat některé věci na dálku je pro místní startupy i výzva. České přední odborníky nyní jednodušeji odláká například londýnský nebo americký startup, a české firmy tak musejí čelit vyšší konkurenci. Ale na druhou stranu je na trhu k dispozici více kapitálu, takže lokální firmy mohou jednodušeji nabídnout lepší finanční podmínky než dříve.

Jak může zasáhnout trh ruská invaze na Ukrajinu?

Našeho fondu se současná situace nedotýká, ale jinak je to samozřejmě tragédie, která ovlivní celý ekosystém. Ukrajinská startup scéna sice nebyla tak rozvinutá jako region střední a východní Evropy, ale nijak výrazněji nezaostávala a bylo možné v ní najít zajímavé příležitosti a projekty. Je ještě příliš brzy vyhodnotit rizika a dopady, ale nějaké určitě budou. Myšlenka co nejvíce propojit ekonomiky, zajistit volný pohyb kapitálu a motivovat tak k míru a demokracii funguje jen do té doby, než fungovat přestane. Nyní bohužel čelíme druhé straně mince – mnoho společností získalo peníze z ruských fondů, některé firmy byly koupeny společnostmi s vazbami na Rusko a tyto společnosti jsou nyní v ohrožení. Izolace Ruska tak bude mít určitě velmi zásadní dlouhodobé dopady.