Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

V zemi vycházejícího slunce svítá naděje pro tamní měnu

Klíčové body

  • Jen vůči dolaru posílil o více než pět procent.
  • První důležitou hranicí podpory je 130 USDJPY.
  • Pokračující obavy z recese a dalšího počínání Fedu by mohly vést i k 10% rally japonské měny.
Zdroj: Depositphotos

Japonský jen se pomalu probouzí ze zlého snu a připisuje si zisky. Vůči dolaru od červencového minima posílil o více než pět procent. Hlavní vlnu zisků jsme sledovali minulý týden. Za poslední čtyři obchodní dny jen posílil o více než čtyři procenta a posouvá se na hodnoty, které jsou pro japonskou ekonomiku komfortnější.

Měna země vycházející slunce od začátku roku 2021 do letošního července vůči dolaru oslabila o neuvěřitelných 35 %. V posledních týdnech začalo docházet k uzavírání sázek na slabý jen, což byla velmi oblíbená strategie hedgových fondů v letošním roce. Narůstající úrokový diferenciál společně s prudce oslabující zdrojovou měnou byl recept na rychlé zisky v nejistém prostředí na finančních trzích.

S rostoucími obavami ohledně recese v USA a špatným výsledkem amerického HDP však začaly klesat americké výnosy, s nimiž je tento měnový pár úzce korelován. Korelace je výraznější se spreadem amerického a japonského desetiletého dluhopisu, ten japonský však v posledních měsících vykazuje minimální změny díky cílení výnosu tohoto instrumentu japonskou centrální bankou. Při pohledu na graf níže je korelace zřejmá.

Výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu je v grafu vyznačen oranžovou barvou. Od března do poloviny června je korelace s párem USDJPY vysoká, poté však sledujeme jistý rozkol. Zatímco jen byl spekulanty tlačen na stále slabší hodnoty, americké výnosy již postupně klesaly. K obnovení korelace došlo po měsíci, tedy zhruba dva týdny nazpět.

Přeprodaný jen začal korigovat ztráty a 21. července porušil několikaměsíční technickou formaci symetrického trojúhelníku v rámci oscilátoru RSI. To byl první impuls pro možný prudký posun jenu k silnějším úrovním. Na denním grafu nadále vidíme vzorovou trojitou divergenci MACD, která značí obrat trendu. Následovala série fundamentů, které vyzněly negativně pro americké výnosy, což znamenalo další prudké posílení jenu. Ten by v případě příchodu recese mohl dále posilovat díky klesajícím výnosům amerických Treasuries a zároveň z titulu měny bezpečného přístavu.

V posledních dnech se ve finančním tisku stále častěji setkáváme se zprávami o tom, že hedgové fondy a další instituce zavírají zapákované pozice spekulující na oslabení japonské měny. Výběr zisků v kombinaci s pozitivnějším nastavením fundamentů ve prospěch jenu tak roztáčí kolo výrazné korekce, která může bez problému přinést i desetiprocentní pohyb.

Pokud zůstane aktuální nálada na trzích bez větších změn, je velmi pravděpodobné, že se jen posune k důležité hranici 130 USDJPY, kde se nachází první významnější hranice podpory po již překonaném 50denním klouzavém průměru. Hlavní oblast supportů se nachází v oblasti 125-130 USDJPY. Ta je v grafu vyznačena šedým horizontálním kanálem. Posun k jeho spodní hranici by znamenal zmíněné posílení jenu o deset procent a vymazání 38,2 % celkových ztrát jenu od začátku loňského roku, kde se nachází důležitá úroveň Fibonacciho retracementu.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Japonský jen se mimo jiné posunul i pod rostoucí trendovou linii v rámci RSI i na týdenním grafu, kde tato trendová linie držela vzestupnou tendenci měnového páru od listopadu 2020. Na kratších časových rámcích se technické indikátory již nacházejí na extrémních úrovních a volají po jisté korekci. Při pohledu na delší časové rámce a přihlédnutí k faktu, že se japonská měna dva týdny zpět obchodovala na 24letém minimu, je pravděpodobnější déle trvající korekce, která dle nás ještě neřekla poslední slovo. Dle našeho názoru se v příštích týdnech jen vůči dolaru vrátí zpět pod hranici 130 USDJPY.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0246 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,49 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0163 do 1,0302 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,62 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,03 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,56 až 24,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,90 do 24,23 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView