Velcí hráči se dolaru nebojí. Oslabení eura naopak využili

Klíčové body

  • Data Komise pro obchodování s komoditními futures vyloučila možný obrat trendu na měnovém páru EURUSD.
  • Libra se těší ziskům díky vyšší inflaci, rychlosti vakcinace a odeznění rizik z konce minulého roku.
  • Koruna se včera po většinu dne držela pod 26,10 EURCZK.
Zdroj: Depositphotos

Evropská centrální banka včera na svém měnověpolitickém zasedání ničím nepřekvapila a ponechala úrokové sazby i objemy aktuálních programů nákupů aktiv na prosincových úrovních. Euro se navrací na ziskovou vlnu a podporují to i data Komise pro obchodování s komoditními futures. Libra se posunula na nová maxima a koruna se připravuje k atakování hranice 26 EURCZK.

Od včerejšího zasedání ECB se po prosincovém navýšení objemu programu PEPP o 500 miliard eur nic nového nečekalo. Žádné překvapení se nekonalo a jak úrokové sazby, tak objemy aktuálních programů ohledně nakupování veřejných i soukromých aktiv zůstaly beze změny. Z rétoriky guvernérky Christine Lagarde jsme ale mohli cítit, že se dostáváme do fáze, kdy máme hlavní vlnu nákupů ze strany ECB za sebou. Lagarde zdůraznila, že celý 1,85 bilionu eur čítající balíček na podporu ekonomiky eurozóny nemusí být vyčerpán, na což reagovaly výnosy vládních dluhopisů členských zemí eurozóny.

Euro se mezitím v průběhu tohoto týdne vzpamatovalo a od pondělního minima, kdy korekci jeho předchozích zisků zastavila hranice podpory na 1,2060 EURUSD, zpevnilo o necelé procento. Minulý týden jsem upozorňoval, že bude obzvlášť zajímavý pohled na vývoj čistých dlouhých pozic na euro v týdnu končícím 12. ledna, který již zahrnoval data shromážděná v průběhu probíhající korekce eurových zisků. Že pozorované posílení americké měny je standardní korekcí, nikoliv impulzem pro obrat trendu, ukázal nečekaný nárůst eurových dlouhých pozic a ještě významnější pokles těch krátkých. V čistém vyjádření se tak euro těší podpoře nárůstu čistých dlouhých pozic ze strany sektoru nekomerčních subjektů, tedy hedgových fondů a dalších významných spekulantů. Trajektorie vývoje retailových pozic se standardně vyvíjí opačným směrem, což podle kontrariánského přístupu k analýze trhů značí, že by euro mělo dále posilovat.

Nárůst čistých dlouhých pozic eura ze strany nekomerčních subjektů jen potvrzuje, že se tyto subjekty pravděpodobně rozhodly aktuální korekce využít k navýšení již otevřených pozic. Pokud je tato úvaha správná, je pravděpodobné, že příští maximum v rámci tohoto trendu nebude předchozí swing high na 1,2350 EURUSD, ale že se posuneme až směrem k 1,2500 EURUSD, kde by mohlo dojít k zásadnějšímu vybírání zisků, které by se projevilo odpovídajícím poklesem čistých longů v rámci CFTC COT reportu.

Nejvyšší hodnoty čistých dlouhých pozic od loňského léta pak sledujeme na čtyřech ze zbývajících sedmi hlavních světových měn, konkrétně na japonském jenu, novozélandském dolaru, kanadském dolaru a na britské libře. Právě libra se v posledních dnech těší ziskům, když ji podporují jak výše zmíněná data, tak pozitivní vývoj ohledně inflace. Ve středu britskou centrální banku potěšil rychlejší růst cenové hladiny, než trhy očekávaly. To pro Bank of England to představuje signál menšího tlaku na zavádění dalších expanzivních měnověpolitických opatření.

Nejvíce diskutované byly v poslední době záporné úrokové sazby. Vyšší inflace případné zavedení tohoto nekonvenčního nástroje znovu odsouvá na druhou kolej, respektive alespoň tak mluví vývoj tržních úrokových sazeb, které se (v rámci kratších splatností) navrátily do kladného teritoria (konkrétně FRA sazba 2×5). Nárůst ale zaznamenaly i ostatní tržní sazby, libra tak měla důvod k posílení směrem k nejsilnějším hodnotám od letošního května na páru s eurem a na páru s americkým dolarem k maximům dokonce od jara roku 2018.

Britské měně dále hraje do karet rychlé pokračování vakcinace tamní populace a odeznění rizik spojených s obchodním brexitem z konce minulého roku. Je tak pravděpodobné, že si libra proti oběma hlavním světovým měnám ještě polepší. Na páru s korunou bude v průběhu příštích kvartálů situace pravděpodobně relativně nezáživná. Koruna by se měla také těšit dalším ziskům, tím pádem budeme s největší pravděpodobnosti svědky pokračující oscilace kurzu okolo 29,00 korun za libru. Je ale třeba počítat s přetrvávající volatilitou, která z trhů jen tak nezmizí, a tak pásma této oscilace budou poněkud širší.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2159 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2114 do 1,2216 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,11 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,04 až 26,16 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,46 až 21,58 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.