Vsadíte na ještě silnější korunu?

Klíčové body

  • Koruna se dostala pod 24,90 za euro, kde se obchodovala před vypuknutím pandemie, předtím šlo o hodnoty naposledy spatřené v roce 2012.
  • Hnacím motorem zisků je jestřábí výstup z prosincového zasedání České národní banky.
  • Podle guvernéra ČNB Rusnoka by se sazby v příštím roce neměly dostat nad 5 %.
Zdroj: Depositphotos

Většina posledního obchodního týdne letošního roku se nesla v duchu posilující koruny. Domácí měna se během včerejšího dne krátce dostala pod hranici 24,90 za euro. Na těchto úrovních se obchodovala v únoru 2020 před vypuknutím pandemie. Předtím šlo o hodnoty naposledy spatřené v roce 2012.

Jak jsme psali již na začátku týdne, evidentním hnacím motorem korunových zisků je jestřábí výstup z prosincového zasedání České národní banky. Na něm zaznělo, že bankovní rada bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Výhled rozšiřujícího se úrokového diferenciálu se tak stal hlavním faktorem poptávky po české měně. Odhadujeme, že na únorovém zasedání dojde na zvýšení o 75 bazických bodů, díky čemuž se hlavní sazba centrální banky posune na 4,5 %.

Rizika našeho výhledu jsou nakloněna směrem k ještě intenzivnějším spekulacím o sazbách. Tomu podle nás v polovině ledna nahraje například inflace za prosinec. Ta lednová bude zveřejněna až po únorovém zasedání bankovní rady ČNB, přičemž právě ona by mohla překonat hodnoty z roku 2008. Rozsah odhadů je přitom široký. Tempo růstu cen by se během prvního čtvrtletí mohlo dostat k 8 % meziročně. V některých extrémech se dokonce hovoří o dvouciferném čísle.

Tržní sazby na horizontu tří měsíců zaceňují více než trojí zvýšení sazeb ČNB. Na horizontu šesti měsíců pak úrovně zůstávají zhruba stabilní. U devíti měsíců je už patrný mírný posun dolů odpovídající hodnotám o lehce víc než 50 bodů nad současnými hodnotami tříměsíční sazby Pribor. To by odpovídalo výhledu centrální banky, který pracuje s možností pozvolného snižování úroků ve druhé polovině příštího roku. Nadále však platí, že by se hlavní sazba měla udržet nad odhadovou neutrální sazbou kolem 3 %. ČNB tak i přes potenciální snížení bude nadále aplikovat politiku utahující měnové podmínky.

K výhledu úroků se v tomto týdnu vyjádřil guvernér ČNB Jiří Rusnok. Podle něj bude zvyšování sazeb pokračovat až výrazně nad hranici 4 %. Jak moc výrazné toto zvýšení bude, však nechce spekulovat. Zároveň ale vyvrátil, že bychom se měli dostat až nad 5 %. To je podle Rusnokových slov v tomto cyklu, tedy v roce 2022, prakticky vyloučeno. To samé bude pravděpodobně platit i pro delší období.

My v tuto chvíli očekáváme, že vrcholem aktuálního úrokového cyklu bude minimálně 4,5 %. Rizika jsou však nakloněna směrem k vyšším úrovním. Nepředpokládáme ale, že bychom se dostali nad 5 %. Taková úroveň úrokového diferenciálu bude dobrým základem pro silnější korunu, která by se měla během většiny příštího roku udržet pod hranicí 25,00 za euro. Jak ale včera upozornil kolega Jansa, vzhledem k již zaceněným očekáváním ohledně sazeb bude potenciální síla zpevnění u koruny menší než například u polského zlotého.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1316 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,15 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1258 do 1,1348 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,92 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,01 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,89 až 25,11 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,93 až 22,23 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters