Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

25 let od Sametu. Červená Zemanovi

(Aktualizováno 22:05) 17. listopad 1989 – 17. listopad 2014. Uplynulo čtvrt století od protestů, které vedly k pádu komunistického režimu v Československu. Od roku 1993 je Česká republika samostatnou zemí. Co se za tu dobu změnilo v ekonomice? A v našich myšlenkách? S čím jsme spokojeni, kvůli čemu se i v dnešní den budou konat protesty? Na tomto místě pro Vás celý den budeme sledovat dnešní dění, nabídneme ohlédnutí za čtvrtstoletím po Sametové revoluci v podobě názorů a komentářů. Další zprávy pro dnešek naleznete o stupínek níž.

18.11. Albrightová: Úspěch 17. listopadu záležel na statisících občanů

21:25 Vrchol 25. výročí událostí 17. listopadu 1989

Centra českých a moravských měst po setmění propojily ruce lidských řetězů se svíčkami za oběti komunistického režimu. Na Václavském náměstí se uskutečnil koncert „Znovu 89“ s odhadovanou účastí čtyř tisícovek lidí. Národní divadlo uvedlo premiéru hry „Po sametu“ režiséra Adámka. Celým dnem se ale velmi důrazně nesou protesty proti vystupování českého prezidenta Zemana. Zatímco Hrad zveličuje zásah německého prezidenta Joachima Gaucka skořápkou z hozeného vajíčka, německý tým se incidentu s nadhledem usmívá.

Koncert na Václavském náměstí uzavřel jeden ze symbolů listopadových událostí před 25 lety, hudebník Jaroslav Hutka. Akci zorganizoval Český rozhlas a odstartoval tak závěrečnou část projektu, který po celý letošní rok připomíná události roku 1989. 

Odhalení pamětní desky k výročí Sametové revoluce a pokračující protesty proti Miloši Zemanovi

Zeman vs. Klaus o privatizaci a euru

Prezident Zeman na konferenci mapující čtvrtstoletí kapitalismu v ČR prohlásil: „Zůstávám stejným odpůrcem kupónové privatizace, jakým jsem byl vždy.“ Zopakoval, že je zastáncem přijetí eura, a mimo jiné uvedl: „S Václavem Klausem se shodneme, že deflace až takovou hrozbou není.“

Dlouhodobý odpůrce eura a bývalý Zemanům předchůdce v čele státu, Václav Klaus podotkl: „Co se v privatizaci povedlo, zůstává médii zapomenuto.“

16:00 Debata studentů s prezidenty V4 a Německa

Prezidenti středoevropských zemí se přesunuli na Právnickou fakultu k debatě se studenty Univerzity Karlovy. „Režimem kromě jiného otřásla neschopnost předchozího komunistického vedení, které bylo tak stupidní, že nebylo možné vydržet ani minutu jeho následující vládu,“ prohlásil český prezident Miloš Zeman.

15:04 Mladí ekonomové k transformaci: V kapitalismu už nežijeme?

Jaký je pohled dnešních mladých ekonomů na uplynulých 25 let vývoje československé a české ekonomiky? 

Mladí ekonomové o transformaci: V kapitalismu nežijeme?

14:42 Schůzka prezidentů Visegrádské čtyřky a Německa

Tématem výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. Českého prezidenta Miloše Zemana protesty provázejí do Karolina i na Klárov.

Zeman při příležitosti odhalení pamětní desky k výročí revoluce vzkázal hlasitě demonstrujícím: „Nebojím se vás, jako jsem se nebál před 25 lety… V té době každý, kdo se zúčastnil revoluce, riskoval vězení, vyhazov ze školy či ztrátu zaměstnání. Já tenkrát na Národní třídě byl. Je zbabělost, aby ti, kdo se protestů před 25 lety neúčastnili, dnes házeli kameny či vajíčka… Dovolte mi, abych organizátorům demonstrace poděkoval, že na rozdíl od vás měli odvahu.“

Vystoupil i Bronisław Komorowski, prezident Polské republiky: „Pravé přátelství mezi lidmi a společenstvími vzniká v době, kdy je těžko a je třeba jít společně proti proudu. Svoboda je jen jedna a ta se týká Čechů, Poláků, Slováků, Němců a ostatních členů Evropy. Naše solidarita nyní patří Ukrajině, Moldávii, Gruzii. Potřebují solidaritu nás, kteří již vědí, jak chutná tvrdě získaná svoboda.“

Maďarský prezident János Áder požádal o minutu ticha za oběti boje za svobodu. Několik slov pronesli i prezidenti Slovenské republiky a Spolkové republiky Německo, Andrej Kiska a Joachim Gauck.

Čím byla Národní třída 17. listopadu 1989? Reakce Igora Chauna (video)

Transformace diskontinuitou práva, privatizace nevydařená?

Předseda Ústavního soudu České republiky Pavel Rychetský na konferenci „25 let kapitalismu v České republice“ poznamenal, že privatizaci nepovažuje za vydařenou. „Za minulého režimu jsme neměli živnostenský zákon či zákon o bankrotu, protože zkrátka nebyl potřeba. To se změnilo s pádem režimu a tyto zákony bylo těžké rychle vytvořit,“ řekl, avšak s tím, že čekání na instituce před transformací by bylo marné. Podle Rychetského stále není správně definován pojem veřejný statek a zejména privatizaci veřejných statků (např. vodovodu) a přirozených monopolů hodnotí jako velmi nevydařenou.

Podle profesora Václava Pavlíčka z Právnické fakulty UK, transformace znamenala diskontinuitu práva. „Podle paragrafu 6 byly všechny zákony, které byly rozporu s listinou základních práv a svobod, zrušeny do roku 1992,“ upozornil.

Národní třída 17. listopadu 2014 – Protesty proti vystupování prezidenta Miloše Zemana (video)

Karel Dyba: Transformaci považuji za velmi úspěšnou

Stálý představitel ČR při OECD v letech 2007-2012 Karel Dyba považuje českou transformaci za úspěšnou. „Samozřejmě nastaly chyby, ale ty by nastaly vždy. Důležité je, že nenastala žádná velká,“ řekl na konferenci „25 let kapitalismu v České republice“. Země dle Dyby neprožila žádnou šokovou terapii, což nelze říci o zemích okolních. „Česko je v zahraničí považováno za nudný stát, nečelící žádným velkým problémům,“ řekl Dyba. Za úspěch označil privatizaci Českého Telecomu, považovaného za přirozený monopol. 

11:12 Národní třídu ovládl protest „Červená karta prezidentu Zemanovi“. Účastnilo se několik tisíc lidí. Prohlášení, kritizující působení Miloše Zemana v roli českého prezidenta, organizátoři pošlou na Hrad v podobě červené karty – korespondenčního lístku. 

„Podle nás pan prezident, který od nás dostal tu možnost být prezidentem, tak nepracuje dobře, nechodí do práce připravený, a když náhodou pracuje, nepracuje podle našich představ, tak jak by pracovat měl,“ řekl organizátor akce Martin Přikryl na Národní třídě pro Českou televizi. Dodal, že pro kritiku použili právě přirovnání se zaměstnáním.

9:59 „Myslel jsem hlavně na lidi, kteří byli schopni jít do vězení a bojovat za nás,“ řekl novinářům při odchodu od pamětní desky lídr ANO a ministr financí Andrej Babiš. Revoluce následně tyto lidi pohltila a vytratily se jejich ideály, dodal. 

Podle Václava Klause byla základní transformace v zemi provedena rychleji, úspěšněji a pro lidi únosněji, než v okolních zemích. 

Tomšík (ČNB): Máme silné a zdravé banky, ne už tak kapitálový trh

Šoková terapie je pro zemi to nejhorší a jsem rád, že se v domácí ekonomice nic takového nestalo, nabídl své ohlédnutí na sobotní konferenci „25 let kapitalismu v České republice“ viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Ve srovnání české ekonomiky dnes a před 25 lety vyzdvihl extrémní nárůst exportu a zvýšení zahraničních investic. Za přednosti ČR z hlediska zahraničních investorů považuje otevřenost, stabilitu trhu a nízké mzdové náklady. Transformaci hodnotí jako velmi úspěšnou. „Kupónová privatizace byla dobrou metodou, určenou k nalezení prvních soukromých vlastníků,“ řekl s tím, že metod privatizace je více, ale u nás byly použity dobře.

Kondici bývalé Německé demokratické republiky vůči ČR a dalším postkomunistickým zemím připisuje zejména podpoře bývalé SRN (čtěte ale také: Čtvrt století poté. Východ a západ Německa si nejsou blíž)

„Dnes máme rozvinutý a zdravý bankovní systém,“ řekl Tomšík na adresu bank. Za stále málo rozvinutý ale označil tuzemský kapitálový trh. 

8:54 Průzkum Median: Polistopadový vývoj v ČR naplnil očekávání 27 procent lidí, předčil jej u 4 procent

Na Slovensku 22 procent a jedno procento dotázaných. Daniel Prokop z Medianu řekl, že v ČR většina dotazovaných řekla, že kvalita jejich života se zlepšila. „Ta očekávání byla větší a nenaplnila se zcela,“ uvedl k průzkumu. Na Slovensku své dle něj sehrávají zejména sociální problémy a ekonomická situace domácností. 

„Je možné, že vůdci revoluce v roce 1989, kteří odvedli obrovský kus práce, možná neříkali některé věci úplně naplno v obavě z toho, aby neztratili politickou podporu pro tu změnu, kterou bylo potřeba udělat,“ řekl český premiér Sobotka v neděli v České televizi.

Singer: Česká ekonomika vzrostla reálně o dvě třetiny

Česká ekonomika rostla v letech 1993 až 2013 reálně o 67 procent, zatímco polská o 133 procent, slovenská o 129 procent a maďarská o 48 procent, řekl na konferenci na téma 25 let svobodného podnikání guvernér České národní banky Miroslav Singer. K dohánění vyspělých zemí dochází v ČR a okolních státech ale podle něj rychleji než na základě běžně používaných temp růstu založených na reálném HDP. Singer zpochybnil výpočty statistických úřadů, které podle něj růsty ekonomik podhodnocují. Neberou dostatečně v potaz zvyšování kvality výrobků.

Singer: Česká ekonomika vzrostla za dvacet let o dvě třetiny

7:21 Večer bude patřit „Znovu 89“, Cenám Paměti národa či lidskému řetězu v ulicích

Večer má ulice velkých měst rozsvítit lidský světelný řetěz v rámci akce „Světla pro svobodu aneb svíčky pro oběti komunismu“, kterou organizuje platforma Bez komunistů.cz. Připojit k akci by se mělo také zahraničí – Spojené státy, Velká Británie či Francie. Večer se neformálně sejdou stávkující studenti DAMU z roku 1989, Václavské náměstí zažije koncert „Znovu 89“, který připomene události Sametové revoluce. V Národním divadle budou předány Ceny Paměti národa. Nominováno na jejich udělení je 20 odpůrců komunistického režimu. 

7:05 Dnešní dopoledne na Národní třídě bude patřit politikům, ale i protestům

Už před devátou lídrům hnutí ANO, kolem deváté premiéru Bohuslavu Sobotkovi, dopoledne ještě ODS v čele s Petrem Fialou. Před polednem (avizováno na 11:00) ale také akci platformy „Prezidente, odejděte!“. Akce má být protestem proti činům nynějšího českého prezidenta Miloše Zemana. Centrum Prahy zažije i satiru v podobě karnevalového průvodu. Klárov naopak uvítá stoupence levice, mající podpořit Miloše Zemana a kriticky hodnotit dosavadní vývoj v ČR.

Newsletter