400 % za 14 dní! Jsou meme akcie zpět?

Zdroj: Depositphotos

Americké akciové trhy pokračují v rekordní rally. Jak S&P 500, Nasdaq, tak i Dow Jones stanovily tento týden historická maxima. Dow Jones se dokonce poprvé v historii přehoupl přes 40 000 bodů. Pozitivní euforii napřed rozpoutala data k trhu práce, která jsme probrali v minulém díle. Tento týden však byla zveřejněna inflace za duben. Jaká čísla byla oznámena? A který další velmi důležitý faktor nyní pomáhá trhům na historická maxima? Kde až se může letošní růst S&P 500 zastavit? Kromě fundamentů však s trhy někdy dokážou zamávat i memečka a my jsme zde od toho, abychom je do detailu okomentovali.

Rok 2021 byl pro trhy naprosto bezprecedentní – svět ovládal koronavirus a lidé hojně pracovali z domova. Centrální banky navíc trhy zaplavily levnými penězi a ty tak putovaly do mnohdy rozporuplných aktiv. Obrovskou popularitu si tak získaly NFT, kryptoměny atakovaly historické rekordy a došlo také k vytvoření dalšího fenoménu – meme akcií. Asi nejznámějším příkladem jsou společnosti Gamestop a AMC. Po roce 2021 je však spíše čekal místo slávy velký výplach, nyní se však vracejí na scénu. Po 3 letech se totiž na sociální síť X vrátil Keith Gill, neboli Roaring Kitty. Tento člověk stál za obrovskou popularizací akcií Gamestop. A právě nyní opět spustil obrovskou rally. Co za ní stálo? A má smysl takové akcie kupovat?

Chaos kolem akcií Gamestop výrazně ovlivnil i memecoiny, zejména Pepecoin a Dogecoin se svezly na zmíněné euforii. V posledních dnech se ale daří i bitcoinu. Tento týden byla zveřejněna data o nákupech velkých amerických fondů a institucí. Přes 600 z nich do svého portfolia zařadilo bitcoinová ETF, některé fondy dokonce v objemu miliard dolarů. Minulý týden jsme zde hovořili o Cathie Wood a jejím extrémním price targetu na bitcoin do konce této dekády. Jako katalyzátor právě zmiňovala investice institucionálních peněz do bitcoinu. Čeká tak bitcoin velký růst? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 74. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter