Dnešek bude ve znamení publikace březnových sentiment indikátorů. Evropské PMI přinesou první informaci i tom, jak konflikt na Blízkém východě a dramaticky vyšší ceny energetických komodit dopadají na náladu průmyslníků a poskytovatelů služeb. Z domova se dočkáme březnového konjunkturálního průzkumu. Obáváme se zklamání v obou složkách – podnikatelské i spotřebitelské důvěry.
Česká ekonomická důvěra kvůli Iránu za březen padá
Dnešní údaje průzkumů sentimentu PMI ukážou, jaká je první reakce průmyslníků a poskytovatelů služeb na válku v Íránu a s tím související dramatický vzestup cen ropy a plynu. I když v posledním období nepatřily PMI mezi úplně nejspolehlivější údaje, relevantnější byly národní průzkumy, tentokrát budou data trhem bedlivě pozorována. Půjde totiž i první, i když zatím měkké, indikátory, jak firmy aktuální situaci vnímají. Z pohledu ECB bude podle nás důležité, jaká bude relace mezi složkou hodnotící produkci a mezi cenovým subindexem.
My se obáváme, že cenová složka výrazně vystřelí, zatímco produkční subindex (kompozitní), poklesne pouze umírněně. To by indikovalo riziko dřívějšího zvýšení eurových úrokových sazeb. A samozřejmě by to bylo povzbudivou zprávou pro euro na úkor dolaru. Tentokrát totiž hrají roli i protichůdné síly: na jedné straně hrozba dražších energií a delšího trvání konfliktu, na druhé straně očekávaný impulz z německého fiskálního balíčku, který může přinést pozitivní přenosy do zemí silně navázaných na německý trh.
ČSÚ dnes zveřejní březnový konjunkturální průzkum. Dočkáme se tedy aktuálního ohodnocení sentimentu ze strany domácností i firem. Ve světle zdražujících energií je směr přehodnocení jasný. Otázkou pouze je, jak hluboko složky spotřebitelského a podnikatelského sentimentu klesnou. V rámci podnikatelů bude obzvláště sledovaný subindex nálady v průmyslu. My se celkově obádáme ve srovnání s tržním konsensem zklamání. Z pohledu české koruny by se tak jednalo negativní zprávu.
Do dnešního dne vstupují trhy opět spíše s obavami a zvýšenou averzí k riziku. Trumpovi trhy snahu o deeskalaci příliš nevěří a obávají se dalších útoků, které by odnesla energetická infrastruktura. To by znamenalo opětovnou podporu dolaru na úkor eura a tlaky na oslabování regionálních měn.
Autorem textu je ekonom Komerční banky Jan Vejmělek

