Ceny menších bytů v České republice opět rostou

Z analýzy aktuálních transakcí realitní společnosti RE/MAX prodeje bytů vyplývá, že v dubnu a květnu došlo k výraznému nárůstu cen v segmentu menších bytů do cca 69 m2 v cihlové zástavbě.

V Praze se průměrná cena menších a středních bytů zvýšila na 124 tisíc Kč za metr čtvereční, což je o 12 tisíc Kč více než v prvním čtvrtletí letošního roku. Tato cena je momentálně vyšší než na konci loňského roku a přibližuje se cenám na konci roku 2021.

V segmentu cihlových bytů mimo Prahu došlo k nárůstu cen na 52 tisíc Kč za metr čtvereční, což je o 3 tisíce Kč více než na konci loňského a začátku letošního roku.

Růst cen v tomto segmentu je způsoben několika faktory.

  • Zaprvé, jedná se o relativně dostupné ceny a kupující častěji preferují menší byty.
  • Za druhé, méně kvalitní byty, které vyžadují rekonstrukci a výrazné investice, se téměř neprodávají kvůli jejich předražené nabídce.
  • Za třetí, menší byty jsou vhodné k pronájmu a investoři jsou ochotni platit kupní cenu z vlastních zdrojů bez potřeby hypotéky.
Zdroj: Remax
Zdroj: Remax

„Je však třeba zmínit, že v jiných segmentech a lokalitách se vývoj cen liší. Například ceny bytů v panelových domech stále klesají ve všech regionech. Průměrná realizovaná cena bytů v panelových domech v Praze se momentálně pohybuje kolem 91 tisíc Kč za metr čtvereční, zatímco mimo Prahu je to 49 tisíc Kč za metr čtvereční,“ vysvětluje analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

Průměrná cena všech bytů v celé České republice mírně stoupá již druhé čtvrtletí v řadě. To je částečně způsobeno vyšším počtem prodejů v Praze a nižším počtem prodejů mimo Prahu. Průměrná realizovaná cena za metr obytné plochy v celé zemi se momentálně pohybuje kolem 69 tisíc Kč za metr čtvereční, což je přibližně stejná úroveň jako v polovině roku 2021.

Zdroj: Remax
Zdroj: Remax

„Co se týče vývoje cen v následujících měsících, vzhledem ke kupní síle obyvatelstva není důvod očekávat růst cen bytů. Současný růst je pravděpodobně dočasný v malém segmentu a časem by měl ustoupit. Úroková sazba hypoték se momentálně pohybuje nad 6 %, což znamená, že realizované ceny jsou stále o 10 až 15 % vyšší, než je přijatelné vzhledem ke kupní síle obyvatelstva. Navíc nabídkové ceny jsou průměrně o více než 25 % vyšší než ceny, které jsou nakonec realizovány,“ uvádí analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

Předpokládá se, že v následujících měsících bude trh s byty reagovat různým způsobem v jednotlivých segmentech. Obecně se však očekává, že ceny budou častěji klesat než stoupat, a předpokládá se další pokles cen o přibližně 10 % v následujících 6-9 měsících.

O společnosti RE/MAX

Společnost RE/MAX je nejúspěšnější síť realitních kanceláří po celém světě, za kterou stojí více než 50 let praxe a zkušeností. Na český trh vstoupil RE/MAX v dubnu roku 2005 a jako první na místním realitním trhu zavedl etický kodex, reklamační řád a garanci kvality služeb. Navazuje tak na tradici celosvětového pojetí skutečně kvalitních služeb se zárukou. V současnosti je RE/MAX Česká republika franšízou číslo jedna v prodeji a pronájmu nemovitostí, ale také nejúspěšnějším poskytovatelem franšízových licencí v oblasti realit. V Česku je aktuálně otevřeno 180 poboček a pod značkou RE/MAX pracuje více než 1350 realitních makléřů. Společnost RE/MAX je také hrdým držitelem ocenění Franchisa roku a již po deváté v řadě obhájil RE/MAX známku kvality – Superbrands.

 

Newsletter