Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

5 mýtů o otužování, nevěřte všemu, co se traduje

Otužování, jednoduchý a přirozený způsob, jak posílit tělo a mysl. Ale pozor! Za legendárními příběhy o mrazivých koupelích a polárních výstupech se skrývají mýty, které vás mohou zmást. Odhalíme, proč studená sprcha nemusí být jen pro odvážné, a jak otužování může posílit nejen tělo, ale i mysl. Připravte se na ledový závan reality a přestaňte věřit legendám o otužování – vaše tělo vám poděkuje!

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra

Často lidi slyšíte říkat, že není dobré odkládat věci v čase a pokud s něčím můžete začít už dnes, proč to nechávat na jindy? U otužování by tohle nemělo platit. Pokud cítíte, že uvnitř vás převažuje nucený tlak začít se otužovat, ale ve skutečnosti se na to necítíte připraveni, dejte si na čas.

Otužování si žádá postupné přizpůsobení těla na chlad a často i změnu životního stylu. Pokud se do toho vrhnete po hlavě a tzv. „se vyhecovali“, může to mít negativní účinky jak na vaše tělo, tak zároveň i na mysl. Je důležité nalézt rovnováhu mezi stimulací a šetrností, aby se tělo a mysl nevystavovali nadbytečnému stresu, který by v krajních případech mohl vést k negativním psychickým stavům, jako nadměrný stres, podrážděnost nebo dokonce úzkost.

Čím studenější, tím lepší

Otužování má mnoho podob a nemusí vždy nutně zahrnovat ledovou koupel. Věděli jste, že i pravidelné cvičení nebo běhání v zimních měsících na čerstvém vzduchu jsou jednou z forem otužování? Fyzická aktivita v nízkých teplotách totiž stimuluje cirkulaci krve a díky tomu se zvyšuje tělesná odolnost proti nízkým teplotám. Dalším způsobem je metoda kontrastní sprchy, kdy střídáte teplý a studený proud vody a výslednou je pocit svěžesti.

„U otužování platí jediné heslo – vytrvalost. Dobrým tipem, jak začít s otužováním je i koupání se v přírodě během léta, kdy nejsou nejteplejší dny a venku je chladno. Důležité ale je po tomto koupání vysušení a zahřátí těla. K otužování nepotřebujete nic speciálního. Vystačíte si s obyčejnou domácí sprchou,“ vysvětluje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti PRIMULUS GROUP.

Ty se otužuješ? Tak já taky

Při aktivitách, které mají cíleně stimulovat naše tělo, je potřeba brát na vědomí, že každý organismus na ně reaguje individuálním způsobem. Zejména pokud trpíte nějakou srdeční nebo respirační chorobou, popřípadě jiným chronickým onemocněním, tak byste se měli konzultovat se svým lékařem před zahájením jakéhokoliv otužovacího režimu.

Otužujete nejen své tělo, ale i ducha

Občas může panovat mylný dojem, že otužování je pouze fyzickou praxí. Naopak, tento druh aktivity je mnohem komplexnější, než se zdá. Bez psychické odolnosti nemůžete posilovat tu fyzickou a o tom to celé je. Když vkročíte do studené koupele, řeky, jezera, dáváte tím sami sobě najevo, že jste připravení překonat pocity nepohodlí a posílit svého ducha. Účinnou pomůckou při překonávání vlastních limitů mohou být různá meditační a dechová cvičení.

Podle metody světoznámého Wim Hofa, známého pod přezdívkou Iceman, zvyšuje dýchání energii v těle, snižuje hladinu stresu a posiluje imunitní systém. Vědomé dýchání při procesu otužování vyžaduje trpělivost a odhodlání. Nejprve musíte navnímat své tělo, naslouchat mu a v druhé fázi zvládnout i svou mysl.

Nejde o kvantitu, ale o kvalitu

Existuje názor, že čím déle vydržíte v ledové koupeli nebo ve studené vodě, tím efektivnější bude proces otužování. Tento mýtus ovšem může vést k nebezpečným situacím. Skutečnost je taková, že každý má jinou míru odolnosti a délka setrvání ve studené vodě se může u jednotlivců výrazně lišit. Proto je důležité, abyste svému tělu v první řadě naslouchali a prodlužovali čas strávený ve vodě podle jeho reakce.

„Tento proces je dobrým bojovníkem proti bolestem zad, vysokému krevnímu tlaku či alergiím. Vedle toho, že slouží jako dobrá forma prevence proti nachlazení, chřipce a angíně, působí otužování pozitivně i na lidskou psychiku. Říkáte si – hurá valím pod ledovou sprchu nebo ještě lépe napustím si ledovou vanu. Pozor, to by byla největší chyba,“ upozorňuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti PRIMULUS GROUP. Otužování může být zajímavou výzvou pro vaše tělo i mysl, pokud je praktikováno s rozumným a informovaným přístupem.

TIP: Doplněk stravy PRIMULUS

Přírodní doplněk stravy PRIMULUS je vyvinutý pro moderního muže. Zvyšuje hladinu testosteronu, a tím snižuje únavu přes den, zabraňuje nemocem, zlepšuje náladu, zvyšuje libido, podporuje rychlejší nabírání svalové hmoty a zlepšuje celkovou regeneraci organismu. Jeho složení je čistě přírodní a obsahuje ty správné vitamíny, minerály, a navíc i extrakty z černého pepře, kotvičníku zemního a pískavice řecké seno (fenugreek). PRIMULUS je vyvinutý a vyráběný v České republice.

Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc.

Více se dozvíte na www.primulus.cz.

TIP: Doplněk stravy FEMINUS

Doplněk stravy pro ženy. Díky přírodnímu složení se zaměřuje na posílení imunitního systému a udržení dobrého sexuálního zdraví. Přispívá také ke správnému posílení imunitního systému, močové soustavy, reprodukčního systému a k hormonální rovnováze. Snižuje míru únavy a vyčerpání. Jedná se o přírodní produkt obsahující ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen.

Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc.

Více se dozvíte na www.feminus.cz.

TIP: Doplněk stravy KLOUBUS

Přírodní doplněk stravy obsahující všechny prospěšné látky ve správném množství a poměru. Podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby.

Provedenými rozbory bylo Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném „V“ požadavku uvedenému v deklaraci na obalu.

Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv. Mohou ho užívat, jak mladí, tak starší lidé, včetně aktivních sportovců. Díky svému složení udržuje normální stav kostí a přispívá k tvorbě kolagenu pro správnou funkci chrupavek.

KLOUBUS, 30 sáčků, 690 Kč.

Více se dozvíte na www.kloubus.cz.

Newsletter