5G může české ekonomice přinést růst ve výši 101,6 miliardy korun

  • V zavádění nové 5G technologie zůstává Česko pod průměrem unijní sedmadvacítky
  • Zpráva agentury Analysys Mason předpovídá ekonomický přínos spuštění 5G v hodnotě 101,6 miliardy korun s tím, že tento růst připadá ze dvou třetin na výrobní sektor
  • Co se však implementace 5G týče, zaostává Česko za většinou Evropské unie, včetně zemí, jako jsou Španělsko nebo Rumunsko

Česká republika patří mezi členské země OECD, jejichž ekonomiky zasáhla pandemie nového koronaviru nejtvrději. V druhém kvartálu letošního roku tak naše hospodářství meziročně pokleslo o 11 procent s tím, že ekonomické a sociální důsledky nové vlny opatření proti šíření viru se ještě ani nestačily plně projevit. Naše země tak musí efektivně čelit COVID-19 i hledat cesty, jak oživit ekonomiku, udržet pracovní místa a zabezpečit kvalitu života svých obyvatel.

V tomto smyslu může 5G představovat účinnou záchrannou síť, jak zjistila nezávislá výzkumná agentura Analysys Mason. Její experti stanovili přidanou hodnotu zavedení páté generace mobilních sítí a jím urychlené digitalizace české ekonomiky na 101,6 miliardy korun (3,72 miliardy euro). Celé Evropě pak tento přerod způsobený technologií 5G přinese 4,43 bilionu korun či 162 miliard euro.

Ovšem aby česká ekonomika z tohoto vývoje mohla bezezbytku těžit, je nutné výrazně urychlit proces zavádění 5G. Podle studie se Česká republika v tomto ohledu nachází pod celounijním průměrem, daleko za zeměmi, jako je Finsko, Rakousko či Nizozemí, a pod úrovní Španělska či Rumunska.

„Nyní je ta správná doba, kdy by si měla Evropská unie na poli digitální transformace vytyčit co nejambicióznější cíle jako klíčový prvek svojí strategie ekonomického zotavení. Zjednodušeně řečeno se musíme rozhodnout mezi jasnou sázkou na 5G a situací, kdy Evropa začne zaostávat kvůli pomalému a fragmentovanému přechodu na nové technologie,“ říká Arun Bansal, výkonný viceprezident a ředitel pro evropské a latinskoamerické trhy ve společnosti Ericsson.

Podle Aruna Bansala je 5G klíčem k širokému zavedení technologií založených na umělé inteligenci a urychlení digitalizace odvětví, jako jsou zdravotnictví, vzdělávání nebo doprava. Z digitální transformace, pro kterou je 5G jedním z předpokladů, budou nejvíce profitovat výroba (především chytré továrny), venkov i město a veřejné služby obecně.

Vzhledem k tomu, že je česká ekonomika tradičně založena na průmyslové výrobě, bude se předpokládaný ekonomický přínos digitální transformace soustředit právě v tomto sektoru. Podle studie na výrobní odvětví připadá 62,4 miliardy korun, tedy 61 procent z růstu vyvolaného zavedením 5G. Spuštění sítí páté generace umožní výrobním firmám budovat chytré továrny a plně využívat technologie, jako jsou robotika, automatizace, umělá inteligence, rozšířená realita a internet věcí.

Expertíza společnosti Ericsson na poli 5G je založena na její průkopnické roli a širokých zkušenostech se zaváděním této technologie. Podílela se na spuštění celosvětově první komerční 5G sítě v Jižní Koreji i na první evropské síti ve Švýcarsku a dnes dodává technologie 5G do zemí pěti světadílů včetně amerického trhu. Ericsson také dlouhodobě přispívá k české ekonomice, v letech 2017 až 2019 vytvořila společnost v České republice hodnoty ve výši 1,4 miliardy korun.

O společnosti Ericsson
Ericsson umožňuje poskytovatelům telekomunikačních služeb dosahovat plné míry konektivity. Portfolio společnosti zahrnuje sítě, digitální služby, Managed Services či podporu nových obchodních modelů. Veškeré produkty a služby jsou navrženy tak, aby zákazníkům pomáhaly urychlovat digitalizaci, zvyšovat efektivitu a nacházet nové zdroje příjmů. Investice a inovace společnosti Ericsson rozšířily výhody telefonie a mobilního širokopásmového spojení k miliardám lidí po celém světě. Akcie Ericssonu jsou obchodovány na Nasdaq Stockholm a Nasdaq New York. www.ericsson.com

Newsletter