Abrini přiznal, že je ten „muž v klobouku“ z bruselského letiště

Mohamed Abrini, který byl dnes obviněn z účasti na terorismu, se vyšetřovatelům přiznal, že je oním „mužem v klobouku“ zachyceným na videu z bruselského letiště krátce před březnovým sebevražedným atentátem. Oznámila to belgická prokuratura. Belgický občan Abrini je klíčový podezřelý při odhalování strůjců atentátů z 22. března v Bruselu a z loňského listopadu v Paříži, které si celkem vyžádaly 162 obětí a stovky zraněných.

„Konfrontovali jsme ho s důkazy na videu, které připravil náš zvláštní tým. Musel přiznat, že je to on,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí belgické federální prokuratury.

Prokuratura dnes vedle Abriniho obvinila z členství v teroristické organizaci a z účasti na březnových teroristických útocích v Bruselu další tři lidi. Útoky na letišti a v metru si vyžádaly 32 mrtvých a 270 zraněných a stejně jako v Paříži se k nim přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Abriniho už francouzská a belgická policie hledala jako podezřelého v rámci vyšetřování atentátů v Paříži loni v listopadu. Jednatřicetiletý muž marockého původu se dostal na evropský seznam nejhledanějších osob, když ho kamery loni na podzim zachytily u čerpací stanice v severní Francii, jak řídí pronajatý vůz, který o dva dny později použili teroristé útočící v Paříži. Abrini byl od dětství v bruselské čtvrti Molenbeek kamarádem klíčového podezřelého z Paříže Salaha Abdeslama. Ten byl nedávno také zatčen v Belgii a má být v brzké době předán Francii.

Policie v pátek zatkla a prokuratura dnes obvinila rovněž Osamu K., spatřeného se sebevražedným pumovým atentátníkem, který v březnu zaútočil v bruselském metru. Podle médií je to švédský občan Osama Krayem, který odešel z Malmö bojovat v Sýrii za hnutí Islámský stát a pak přišel do Belgie.

Dalším zatčeným, který byl dnes obviněn, je podle belgických médií Bilal El Makhoukhi. Ten byl už loni v lednu odsouzen na pět let vězení za účast v zakázané organizaci Sharia4Belgium (Šaría pro Belgii), která rekrutovala lidi pro boj na straně džihádistů v Sýrii a v Iráku. El Makhoukhi si mohl trest odpykávat v domácím vězení a minulý měsíc byl propuštěn, řekl dnes agentuře Reuters ministr spravedlnosti Koen Geens.

Čtvrtým obviněným je občan Rwandy Hervé B.M., který podle prokuratury Abrinimu a Krayemovi pomáhal. Další dva lidé, které policie v pátek zatkla, byli po výslechu propuštěni, uvedla prokuratura.

Newsletter