AFP: Jihoafrická republika vyhlásila válku limonádám

Jihoafrická republika, kde je čtvrtina obyvatel obézních, se rozhodla zdanit slazené nealkoholické nápoje, aby se tak pokusila bojovat proti nadváze. Avšak spotřebitelé i experti na zdraví předpovídají, že toto opatření nebude úspěšné, píše agentura AFP.

Země se tak připojila ke stále širšímu seznamu států, jako je Mexiko a Velká Británie, které usilují o snížení počtu obézních tím, že se snaží omezovat spotřebu limonád s vysokým obsahem cukru.

Daň, kterou oznámil ministr financí Pravin Gordhan v únoru, by měla začít platit v dubnu příštího roku. Jejím cílem je nejen přimět obyvatelstvo vzdát se nezdravých návyků, ale také snížit počet onemocnění spojených s obezitou.

„Obezita způsobená nadměrnou konzumací cukru je celosvětový problém a v posledních 30 letech v Jihoafrické republice jen narůstal. Obezita zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky a rakoviny,“ odůvodňoval ministr daň.

Na johannesburském předměstí Zandspruit si třicetiletý pojišťovací agent Thulani Masango z nové daně tropí posměšky. „Všichni vědí, že cukr může vyvolat cukrovku a obezitu, ale bez limonády nejde žít,“ prohlašuje a dodává, že limonády jsou velmi levné.

„Cena masa vzrostla, ale barbecue se dělá dál. Cena alkoholu roste prakticky každý rok a stále se pije. S cukrem to bude totéž. To nejde kontrolovat,“ tvrdí Masango.

Newsletter