Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 0,7 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily, když index PX od minulého pátku ztratil 0,8 procenta na 977 bodů. K propadu přispělo obchodování bez nároku na dividendu u dvou firem. Největší pokles zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste. Nejlépe se vedlo cenným papírům Unipetrolu, vyplývá z výsledků burzy. V předchozím týdnu akcie mírně posílily.

„Zkrácený obchodní týden před Velikonocemi patřil defenzivní obchodní strategii pod tíhou zhoršení vztahů mezi USA a Ruskem kvůli situaci v Sýrii. Vedle vyostřené geopolitiky se investoři zaměřili na začátek výsledkové sezony v USA. První výsledky dopadly nad očekávání, což mírně vylepšilo tržní sentiment. Stejně jako většina akciových indexů i domácí index PX si vybral oddychový čas. Pokles byl ovlivněn technickým faktorem obchodování bez nároku na dividendu u Monety a Komerční banky,“ uvedl k dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Kromě propadu Monety po dividendě byla nejvíce klesající akcií týdne Erste Group, která přišla o 3,2 procenta na 794,10 Kč. U Erste se neobjevila žádná kurzotvorná informace, akcie reagovala v souladu s vývojem evropského bankovního sektoru.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol, který získal 9,7 procenta na 252,3 Kč. Unipetrol zveřejnil rozhodnutí o koupi nových lokomotiv do divize přepravy. „U společnosti stále pokračují spekulace na možnost výraznější distribuce finančních prostředků směrem k akcionářům. To a nízká likvidita jsou faktory, které posunuly titul na několikaletá maxima,“ uvedl Vaníček.

Příští týden bude na některých trzích včetně ČR opětovně zkrácený o Velikonoční pondělí. Investoři budou nadále sledovat situaci kolem Sýrie, respektive vztahy mezi Ruskem a USA. Zjitřená situace může přetrvávat a znamenat ústup od rizikových aktiv. V USA se bude rovněž sledovat pokračování výsledkové sezony. „Celkově jsme nadále obezřetní a pro příští týden očekáváme obchodování bez trendu,“ uzavřel analytik.

Newsletter