Akcie se propadají, investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Fond Wine Management investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních lahví, což se pozitivně projevilo na zhodnocení jeho portfolia za první čtvrtletí: aktiva fondu vzrostla o 4,17 %. Za více než tři roky od založení fondu šla jejich hodnota nahoru o 39,84 %.

Růst hodnoty investičního vína je v ostrém kontrastu se současnými propady světových akciových indexů, které letos zaznamenaly už dvouciferné ztráty. Důvodem je pokračující konflikt na Ukrajině, další zadrhávání dodavatelských řetězců či obavy z inflace a recese. „Situace na Ukrajině nemá na investice do vína prakticky žádný vliv. Hlavní trhy, kterými jsou USA a východní Asie, se nacházejí daleko od ohniska konfliktu,“ vysvětluje odborný konzultant fondu Wine Management Martin Kopecký.

Burgundská vína, jež představují valnou většinu portfolia fondu, zaznamenávají aktuálně nové rekordy na straně poptávky a tím pádem i cenový růst. Většina vín ročníku 2021 je oceňována výš než ročník předchozí, zároveň se zvedá i cena ročníků starších. Index Liv-ex 1 000 posílil v prvním kvartálu o 7,3 %. Ještě markantněji je nárůst vidět na jeho subindexu Burgundy 150 zahrnujícím 150 top vín z oblasti Burgundska, kde bylo za první kvartál navýšení o 14,62 %.

„Burgundsko těží z dlouhodobého výrazného převisu poptávky nad nabídkou daném omezenou dostupností. Jsem přesvědčen, že nárůst cen těchto vín bude pokračovat a těžko říct, kde se zastaví,“ dodává odborný konzultant fondu Martin Kopecký.

V portfoliu Wine Management je 81 % vín z Francie, následují je italská vína s desetiprocentním podílem, v jednotkách procent jsou zastoupena vína ze Španělska, Německa, Portugalska, Austrálie a USA.

Během prvního kvartálu fond zakoupil 2 915 nových lahví, na konci března tak držel celkem 26 333 lahví vína. Celá kolekce měla na konci března hodnotu 207,9 milionů korun. Portfolio lahví whisky, které je oceňováno jednou za rok, bylo na konci roku 2021 oceněno na více než 16 milionů korun.

Newsletter