Americké akcie kvůli výprodeji technologií obnovily propad

Americký akciový trh po středečním oživení dnes znovu výrazně oslabil a jeho hlavní indexy zaznamenaly nejhlubší jednodenní ztrátu za zhruba šest týdnů. Investoři obnovili výprodej technologických akcií, který začal v minulých týdnech.

Dow Jonesův index akcií třiceti předních amerických podniků v závěru klesl o 0,78 procenta na 21.287,03 bodu a širší index S&P 500 oslabil o 0,86 procenta na 2419,72 bodu. Index trhu Nasdaq, na němž dominují technologické akcie, skončil na 6144,35 bodu se ztrátou 1,44 procenta.

Technologický sektor, který donedávna táhl letošní letošní nárůst indexu S&P 500, dnes celkově oslabil o více než dvě procenta. Stáhl je pokles největších titulů jako Apple a Microsoft.

Zisky z 11 sektorů trhu zaznamenaly jen finance a energetika. Investoři se zčásti přesouvali k akciím, které letos zatím zaostávaly. Trh je nyní blízko rekordů a bez výrazného podnětu k dalšímu vzestupu budou investoři víceméně jen upravovat pozice, řekl agentuře Reuters Peter Kenny z newyorské firmy Global Markets Advisory Group.

Euro dnes ve vyhlídkách na zpřísňování měnové politiky v eurozóně dál výrazně zpevnilo a v silném růstu pokračovalo už třetí den. Jeho kurz vůči dolaru vystoupil poprvé za 14 měsíců nad hranici 1,1444 USD a snahy Evropské centrální banky (ECB) zmírnit slova svého šéfa Maria Draghiho se na devizovém trhu nesetkaly s odezvou.

Euro ke konci obchodování vzrostlo o 0,6 procenta na 1,1444 USD. Dolarový index vůči koši šesti měn pod tlakem růstu eura oslabil o 0,5 procenta na 95,56 bodu,. což bylo jeho minimum od října.

Newsletter