Americké akcie opět klesly kvůli bankám a energetickým firmám

Americké akcie dnes opět mírně oslabily kvůli finančním a energetickým společnostem. V poklesu pokračoval rovněž americký dolar, který kvůli rostoucímu politickému napětí ve Washingtonu sestoupil na týdenní minimum vůči euru a dvoutýdenní minimum vůči japonskému jenu.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,10 procenta a obchodování uzavřel na 21.008,65 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,05 procenta na 2411,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,08 procenta na 6198,52 bodu.

Za celý květen nicméně Dow Jonesův index stoupl o 0,3 procenta. S&P 500 se zvýšil o 1,2 procenta a Nasdaq dokonce o 2,5 procenta.

Energetické společnosti dnes zůstaly pod tlakem kvůli pokračujícímu zlevňování ropy. Cena akcií největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil klesla o zhruba 0,7 procenta a akcie konkurenta Chevron oslabily asi o 0,6 procenta.

Dolů zamířily rovněž akcie finančních společností JPMorgan, Bank of America a Goldman Sachs. Akcie bank po zvolení Donalda Trumpa do funkce prezidenta Spojených států výrazně posilovaly díky nadějím na deregulaci a rozpočtové stimuly. V posledních týdnech se jim však příliš nedaří, mimo jiné kvůli pochybnostem o tom, zda Trump dokáže své plány zrealizovat.

Na devizovém trhu euro v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo k dolaru nárůst o půl procenta na 1,1236 USD. Za celý květen zaznamenal dolar vůči jednotné evropské měně nejhorší měsíční výkon za více než rok, napsala agentura Reuters.

Newsletter