Americké akcie oslabily kvůli firemním výsledkům

Americké akcie během dnešního obchodování oslabily kvůli neuspokojivým hospodářským výsledkům některých významných společností. Investory navíc nadále znepokojuje geopolitické napětí ve světě.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes odepsal 0,55 procenta a obchodování uzavřel na 20.523,28 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,29 procenta na 2342,19 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,12 procenta na 5849,47 bodu.

Cena akcií investiční banky Goldman Sachs se propadla až na nejnižší úroveň od listopadu. Čtvrtletní zisk společnosti sice podle dnešní zprávy stoupl o 80 procent na 2,16 miliardy dolarů (54 miliard Kč), zaostal však za odhady analytiků. Dolů zamířily rovněž akcie farmaceutické firmy Johnson & Johnson, jejíž čtvrtletní tržby nesplnily očekávání.

Na devizovém trhu se dolar vůči koši předních měn propadl na téměř třítýdenní minimum. Britská libra naopak posilovala v reakci na záměr britské premiérky Theresy Mayové uspořádat předčasné parlamentní volby. „Za růstem kurzu libry zřejmě stojí očekávání, že s výraznější většinou v parlamentu již Mayová nebude rukojmím zastánců tvrdého brexitu,“ uvedl analytik Toby Nangle ze společnosti Columbia Threadneedle.

Libra vůči dolaru posílila až o 2,7 procenta na 1,2904 USD, tedy na nejvyšší úroveň od začátku října. Dolar oslaboval rovněž vůči japonskému jenu. Ten je považován za bezpečnou investici v období nejistoty a těží z napětí kolem Severní Koreje a z nervozity před francouzskými prezidentskými volbami. Euro si vůči dolaru v závěru obchodování v New Yorku připisovalo 0,8 procenta na 1,0727 USD.

Newsletter