Americké akcie sestoupily z pondělních rekordů

Americké akcie dnes zastavily třídenní sérii růstu a jejich hlavní indexy sestoupily z pondělních rekordních maxim. Propad cen ropy srazil akcie firem z energetického sektoru a v technologickém sektoru se zastavilo oživování z nedávného výprodeje.

Index Dow Jones v závěru klesl o 0,29 procenta na 21.467,14 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 0,67 procenta na 2437,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq skončil na 6188,03 bodu se ztrátou 0,82 procenta.

Ceny ropy se dnes propadly o dvě procenta na minima za sedm až devět měsíců. Dolů je stlačily zprávy o růstu produkce v některých významných těžařských zemích, což podkopová snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odstranit nadbytek suroviny na trhu.

Akcie ropných koncernů Exxon a Chevron ztratily téměř jedno procento, což prudce oslabilo energetický sektor i hlavní indexy celého trhu. Výrazně ztratil rovněž technologický sektor. Technologie v pondělí oživily z dvoutýdenních ztrát, které plynuly z obav z jejich nadhodnocených cen a z rostoucích úrokových sazeb v USA.

Americký dolar na devizovém trhu druhým dnem zpevňoval a proti koši měn vystoupil na měsíční maximum. Podporují jej vyhlídky na letošní další zvyšování úrokových sazeb v USA, v nichž devizový trh utvrdila poslední vyjádření činitelů americké centrální banky (Fed).

Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, uzavřel den na 97,75 bodu se ziskem 0,2 procenta a předtím vystoupil až na 97,87 bodu. Vůči euru dolar posílil stejným tempem na 1,1127 USD a během dne euro kleslo až na třítýdenní minimum 1,1117 USD. Proti silně klesající britské libře americká měna získala 0,9 procenta.

Newsletter