Americké akcie uzavřely bez větších změn po výstupu na rekordy

Americké akcie se během dnešního obchodování vyšplhaly na nová rekordní maxima, nakonec ale uzavřely bez výraznějších změn oproti pátku. Takzvaný „index strachu“ VIX, který měří rozkolísanost trhu, sestoupil na nejnižší úroveň od roku 1993 poté, co ve druhém kole prezidentských voleb ve Francii liberál Emmanuel Macron porazil krajně pravicovou političku Marine Le Penovou.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal pouhých 0,03 procenta a obchodování uzavřel na 21.012,28 bodu. Širší index S&P 500 zůstal téměř beze změny na 2399,38 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,03 procenta na 6102,66 bodu.

Akcie provozovatele televizních stanic Tribune Media výrazně posílily, protože konkurent Sinclair Broadcast se dohodl na jeho převzetí za 3,9 miliardy dolarů (zhruba 95 miliard Kč). Kupní cena zahrnuje téměř osmiprocentní prémii k páteční závěrečné hodnotě akcií Tribune na newyorské burze.

Dolů naopak zamířily akcie největšího amerického zpracovatele masa Tyson Foods, jehož čtvrtletní výsledky zaostaly za očekáváním analytiků. Celkově jsou však nyní hospodářské výsledky amerických podniků velmi příznivé. Čísla za první čtvrtletí již zveřejnilo přes 80 procent firem a většina z nich překonal očekávání analytiků.

„Firemní výsledky jsou fenomenální, je to nejlepší čtvrtletí za pět let,“ uvedl podle agentury AP analytik Phil Orlando ze společnosti Federated Investors.

Euro se dnes nedokázalo udržet na šestiměsíčním maximu, na které se vůči americkému dolaru vyšplhalo v bezprostřední reakci na Macronovo vítězství. Investoři totiž přikročili k vybírání zisků, které jim růst jednotné evropské měny přinesl.

Během obchodování v Asii se euro vyšplhalo až na 1,1023 USD. Poprvé od listopadových prezidentských voleb ve Spojených státech tak překonalo hranici 1,10 USD. V závěru obchodování v New Yorku již ale vykazovalo pokles o 0,6 procenta na 1,0930 USD.

Newsletter