Analytici: ČNB ve čtvrtek sazby nezvýší, zhodnotí vývoj kurzu

Bankovní rada České národní banky na svém prvním zasedání po ukončení kurzového závazku zvyšovat úrokové sazby nebude. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Zvyšování sazeb ekonomové očekávají nejdříve ve druhé polovině roku, spíše na přelomu letošního a příštího roku. Kroky ČNB budou podle nich ovšem záviset na vývoji kurzu koruny. Pokud totiž neposílí, zvyšování sazeb může zahájit ČNB dříve, upozornili analytici.

„První měnové jednání po konci kurzového závazku patrně příliš nového nepřinese. Bankovní rada bude považovat za potřebné ještě chvíli vyhodnocovat vývoj po exitu a ohledně dalšího směřování měnové politiky tak pravděpodobně moc nového nenaznačí,“ uvedl například hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Sazby podle něj začne ČNB zvyšovat v druhé polovině roku.

Upozornil, že vývoj kurzu koruny je již několik týdnů po ukončení kurzového závazku ČNB relativně klidný. „To je způsobeno tím, že většina hráčů sázející na její posílení již korunu nakoupila dopředu a po samotném exitu tak o ní již není dostatečný zájem. Zároveň při mírném posílené koruny začnou své pozice uzavírat spekulanti, korunu tak začnou prodávat a tím ji opět oslabovat,“ uvedl.

Vedení ČNB přitom podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška nemůže zcela ignorovat skutečnost, že konec devizových intervencí zatím téměř nevedl ke zpřísnění měnových podmínek. „Očekávám tedy vyjádření, že by takové zpřísnění bylo na místě a pokud k němu nedojde posílením koruny, urychlí se zvýšení sazeb. Přesto bude vyjádření zřejmě opatrné a bez naznačení časového rámce,“ uvedl.

I podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy lze očekávat prohlášení zhruba v tom smyslu, že pokud se bude kurz i nadále držet na nynějších poměrně slabých úrovních, lze první zvýšení úrokových sazeb čekat už na přelomu roku. „Šlo by vlastně o jakousi jemnou slovní intervenci ve prospěch silnější koruny. Celkově současný stav centrální bance může vcelku vyhovovat, protože vytváří prostor pro relativně brzké zvýšení sazeb z nynější technické nuly,“ uvedl.

Kromě kurzu koruny se podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka budou centrální bankéři zabývat i vztahem mezi vývojem na pracovním trhu a spotřebitelskou inflací. „V prvním čtvrtletí letošního roku došlo k dalšímu poklesu nezaměstnanosti. Aktuální vývoj na pracovním trhu tak jednoznačně vyznívá ve prospěch zrychlení mzdového růstu,“ uvedl.

V případě nové prognózy neočekává žádné významnější změny s jednou důležitou výjimkou. „Oproti předchozím prognózám již nebude ta květnová uvažovat používání kurzu jako nástroje měnové politiky. Jinak se nic nezmění,“ uvedl.

Jednání bankovní rady se ve čtvrtek zúčastní všech sedm členů bankovní rady.

Newsletter