Analytici: Odhad růstu české ekonomiky od EK je mírně pesimistický

Dnešní nové odhady vývoje české ekonomiky z dílny Evropské komise jsou podle analytiků mírně pesimistické. Evropská komise letos počítá ze zpomalením ekonomického růstu ČR na 2,1 procenta z loňských 4,2 procenta. Podle většiny ekonomů a tuzemských institucí by měla ekonomika ČR letos růst kolem 2,5 procenta.

Evropská komise očekává, že český hrubý domácí produkt vzroste letos o 2,1 procenta a příští rok o 2,6 procenta. České ministerstvo financí letos počítá s růstem HDP o 2,5 procenta a příští rok o 2,6 procenta. Česká národní banka letos čeká podle únorové prognózy růst HDP o 2,7 procenta a příští rok o tři procenta. Novou prognózu zveřejní centrální banka ve čtvrtek.

„Prognóza Evropské komise je mírně pesimistická v porovnání s odhady ostatních institucí. Počítá totiž s tím, že po dočerpání evropských fondů z předchozího programového období investiční aktivita klesne, zatímco ostatní prognózy počítají jen s jejím zpomalením,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Odhady ostatních parametrů podle něj ukazují, že podle Evropské komise by měla Česká republika zůstat v zásadě zdravou ekonomikou.

Současné modely podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy naznačují, že letos by měl být růst českého HDP zhruba 2,6 procenta. „Ve světle tohoto odhadu je prognóza EK poněkud pesimistická. Je třeba zvážit také příznivé faktory, které by mohly kompenzovat negativní dopad globálního zpomalení ve vztahu k české ekonomice,“ uvedl. Takovým faktorem by podle něj mohl být například vývoj německé průmyslové výroby.

Naopak jako realistické zhodnocení možností české ekonomiky vidí výhled Evropské komise hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Je tak na místě opatrnost ohledně plánovaného růstu daňových příjmů,“ poznamenal. Navíc zhoršení výhledu podle něj odpovídá změně podmínek pro EU jako celku.

Newsletter