Analytik k HDP: Příjmová situace podniků i domácností je stabilní

„Třetí čtení“ HDP mírně zvýšilo dosavadní růstová tempa za předposlední a zejména poslední kvartál loňského roku. Ve 4Q17 dosáhl nově změřený růst HDP meziročních 5,5 %, čímž se zvýraznil pravděpodobný vrchol současného ekonomického cyklu. Změny v tempech růstu ovlivnily i celoroční výsledek, který s hodnotou 4.6% zůstává druhý nejúspěšnější za uplynulých 10 let. Ke změnám proti dřívějším odhadům došlo u tvorby kapitálu včetně zásob. Uvedl to hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

„Nově zveřejněné sektorové účty odhalují velmi stabilní příjmovou situaci podniků i domácností. Ukazuje se, že se podniky díky svým vyšším výkonům vyhnuly negativním dopadům mzdových tlaků do své ziskovosti. Ziskovost podniků se proti předchozím rokům snížila jen mírně a v průběhu roku 2017 již neměla tendenci dále klesat. Zůstává tak jen nepatrně pod svým historickým průměrem. Domácnosti zareagovaly na zvýšené příjmy z předchozích kvartálů akcelerací růstu své spotřeby. To je zjevně výsledek příznivého spotřebního sentimentu v situaci nízké inflace a vysoké poptávky po pracovní síle. Míra úspor domácností klesla, což je v popsané situaci obvyklé,“ dodal ekonom.

Nová data podle něj ponechávají poněkud rozporuplné signály pro ekonomiku v letošním roce. Na jednu stranu vytváří rychlý růst HDP z konce loňského roku předpoklad pro zvýšení letošních prognóz. Na druhou stranu staví stále zjevnější známky cyklického zpomalení podnikovou sféru do obtížnější situace. Ziskovost podniků pravděpodobně loňský výsledek nezopakuje.

Newsletter