Evropské i americké výnosy klesají. Evropské akcie v mínusu, futures amerických smíšené. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0860 za euro. Koruna v zisku pod 24,70 za euro.

Analytik: Silný růst objemu úvěrů je nezdravý

Silný růst objemu úvěrů je nezdravý. Je tažen hlavně růstem cen nemovitostí. Počet lidí, kteří na bydlení mají, rostl jen minimálně. Růst české ekonomiky začíná být opět tažen nákupy na úvěr. Uvedl to analytik BH Securities Martin Vlček.

Upozornil na to, že počet osob, které dosáhnou na hypotéku, rostl jen minimálně. Za stejné zboží tak lidé akorát zaplatí víc. Nezískají větší užitek. To je inflace v přímém přenosu. V tomto případě jde o růst cen nemovitostí. 80 procent všech úvěrů je právě na nemovitosti. Pozitivní ale je pokles objemu úvěrů i počtu lidí, kteří nejsou schopni své úvěry splácet. To ukazuje na celkově dobrou kondici ekonomiky a spotřebitele. Umožňuje to bankám a ostatním finančním institucím mít nadále portfolio úvěrů s velmi malým počtem úvěrů po splatnosti.

Růst objemu úvěrů začal výrazně přesahovat tempo růstu HDP. Značná část rychlého růstu českého HDP je tak opět dosahována na úvěr, dodal Vlček.

Newsletter