Analýza: Objem veřejných zakázek do konce července vzrostl o 6,7 %

Veřejní investoři v ČR vypsali od začátku roku do konce července 5466 výběrových řízení za 192 miliard korun. Počet meziročně vzrostl o 13,3 procenta a je nejvyšší za posledních pět let. Hodnota se zvýšila o 6,7 procenta. Konkrétním firmám však zadali zakázky v hodnotě, která je meziročně zhruba o třetinu nižší. Vyplývá to z analýzy zpracované společností CEEC Research na základě dat ve Věstníku veřejných zakázek, kterou má ČTK k dispozici.

V červenci vyhlásili státní investoři 666 výběrových řízení za 33,4 miliardy korun. Jde o nejsilnější letošní měsíc, objem zakázek vzrostl meziročně téměř o polovinu. Největší výběrové řízení tohoto měsíce v hodnotě 3,3 miliardy korun vypsal Jihomoravský kraj na výběr firem pro veřejnou osobní linkovou dopravu.

Pokračuje záporná bilance investorů v ukončování výběrových řízení. Do konce července konkrétním firmám zadali 5764 zakázek za 90 miliard korun. Jejich počet je meziročně nižší o 26,6 procenta, hodnota klesla o 31,2 procenta. Z hlediska objemu je to nejnižší údaj za posledních pět let, tedy za dobu sledování.

Newsletter